Bu Çalışmaya Göre Aktifler ve Pasifler PrEP İçin Farklı Metodlar İzliyor

 Bu Çalışmaya Göre Aktifler ve Pasifler PrEP İçin Farklı Metodlar İzliyor
Digiqole ad

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir çalışma, aktif ve pasif gaylerin PrEP için farklı yollar izlediğini ortaya koydu.

Çoğu insanın zihninde PrEP dendiğinde bir hap canlansa da, ilacı almanın tek yolu bu değil. Diğer seçenekler arasında aşı ve krem bulunuyor. Aşı için uygun frekans 8 ile 12 hafta arasında değişkenlik gösterirken, krem anüs bölgesine veya penise uygulanıyor. 

Tedaviler tamamen bireylerin kişisel tercihlerine bağlıyken, kimin hangi metodu seçtiği kimileri için bir merak konusu. Doktora öğrencisi William Goedel, konu hakkında yürüttüğü çalışmada New York Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nden araştırma görevlileri ile beraber çalıştı ve sonuçları yakın zamanda açıkladı. 

Çalışma, erkeklerle cinsel birliktelik yaşayan 482 HIV-negatif erkek ile yürütüldü.

Katılımcıların PrEP için seçtiği yöntemleri inceleyen çalışmada dört seçenek göz önünde bulunduruldu: günlük kullanım, duruma bağlı kullanım, aşı ve krem. 

Çalışmanın sonuçlarına göre, katılımcıların %31.7’si hangisi en etkili olacaksa onu kullanmaktan yana olduğunu belirtirken %21.8’i aşıyı seçiyor. %11 duruma bağlı kullanımı, %8.3 penis kremini, %6.6 anüs kremini ve geriye kalan %4.8’lik kısım ise günlük hap alımını tercih ediyor. 

Bitmedi! Goedel ve arkadaşları, topladıkları bilgiyi cinsel kimliklere göre – aktif, pasif – gruplayıp anlamlı bir sonuç görüp göremeyeceklerini test etti. 

Aktiflerin %20’si penis kremini seçerken, pasiflerin %33’ünün aşıyı tercih ettiği görüldü. Aşıyı tercih etme oranı aktiflerde %15 olarak kaydedildi.

Seçenekler var denilse de, dürüst olmak gerekirse mevcut imkanlar ile PrEP hala toplumun büyük kısmı için maliyetli ve erişimi zor bir yöntem. O nedenle bu çalışmanın LGBT topluluğunun oldukça küçük bir kesimini yansıttığını belirtmekte fayda var.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

36 Paylaşımlar
Paylaş36
Tweetle
Paylaş
Pin