fbpx   .  

Chella Man, Dünyaca Ünlü Yves Saint Laurent’in İlk Trans Maskülen Reklam Yüzü Oldu

Aktör, açık kimlikli bir trans maskülen olarak büyük bir güzellik markasının reklam yüzü olan ilk isimlerden.

Bu hafta başlatılan projede yer alan aktör ve model Chella Man, büyük bir güzellik markasının ilk trans maskülen reklam yüzü olarak tarih yazacak. Man, YSL Beauty’nin Nu Collective’inde çalışacak. Bu ekip, markanın Nu koleksiyonu ile çalışan genç fenomenlerden oluşuyor.

 

Ekibin diğer üyeleri arasında ise Out dergisinin kapak yıldızı Rickey Thompson ve Brynne Rosetta var. Kampanya ve koleksiyon daha çok genç kitleye ulaşmayı, “temiz ve sürdürülebilir” bir makyaj/cilt bakımı serisi ile hedefliyor. 

 

Kampanya videosunu Instagram’da paylaşırken Man: “Vücudumun geçirebildiği adaptasyon benim için bir hazine” yazıyor. Kendisi ayrıca: “Göğüsümdeki ve kulaklarımın arkasındaki yaralar bana bunu hatırlatıyor” diye ekliyor.

Hem trans hem de işitme engelli olan Man, ayrıca markanın takılarını “Beauty of Being Deaf” serisinde tanıtıyor.

Man’ın işe alınması, trans modellerin moda endüstrisine katılmasının, 1960’lardan süregelen tarihinin bir parçası oluyor. İlk 50 sene boyunca bu modeller kimliklerini kamuoyundan gizleyerek çalışmışlar. Bu zamandan sonra bile, kuir modellerin çoğunluğunu yalnızca trans kadınlar oluşturuyor. Andreja Pejic, Lea T, Valentina Sampaio, Miss Fame ve Teddy Quinlivan gibi isimler; Balmain, Charlotte Tilsbury ve Chanel gibi büyük markalar ile daha önce işbirliği yaptılar.

Man, açık kimlikli bir trans maskülen olarak büyük bir güzellik markasının reklam yüzü olan ilk isimlerden, hatta belki de ilk isim. Man ilk kez sosyal medyada kendi cinsiyet uyumlama sürecini paylaştığı gönderileri ile tanınırlık kazanmıştı. Kendisi aynı zamanda işitme engelli insanlar için aktivizm yapıyor ve 2019 yılında Titans’da, Jericho karakterini canlandırarak oyunculuğa da adımını attı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.