Haberler Sağlık

Çığır Açabilecek Buluş: Erkekler İçin Doğum Kontrolü! Sperm Sayısını Azaltan Jel Üretildi

GMag
Yazar: GMag

Araştırmacılar doğum kontrol yöntemlerinde çığır açabilecek bir buluşun peşinde.

Population Council, Uluslararası Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü (NICHD), Los Angeles biyomedikal araştırma enstitüsü ve Washington Üniversitesi tıp fakültesinin ortaklaşa yürüttüğü çalışma, erkekler için yeni bir doğum kontrol yöntemi sunuyor. 

Erkek doğum kontrol yöntemi olarak jel, yeni bir fikir değil. 10 yıllık bir geçmişi var fakat teknoloji yeni yeni hayata geçirilebilecek noktaya geliyor. 

Jelde Nestoron ile testosteron bulunuyor. Kullanım şekli ise her gün omuz bölgesine sürmek. 

Deri tarafından emilen jel, testislerde testosteron üretimini engelleyerek sperm üretimini çok az veya hiç olmayacak seviyelere indiriyor. 

Washington Üniversitesi tıp profesörü William Bremner:

“Bu başarıya ulaşırsa büyük bir adım olacak.”

“Erkeklerin doğum kontrol yöntemleriyle ilgilenmediğine, hatta korktuğuna dair bir algı var. Bu doğru değil.

Araştırmacılar ilacın etkisini gözlemleyebilmek adına, 400 kadın – erkek çifti arıyor. Deneme süresince erkekler jeli her gün bir defa omuzlarına uygulayacak. 

Sperm seviyeleri hamile bırakmaya yetmeyecek kadar düştükten sonra da jelin kullanımına bir yıl daha devam edilecek. 

Deneyler ilk olarak ABD’nin Seattle, Los Angeles, ve Kansas eyaletlerinde gerçekleştirilecek. Çalışma daha sonra Şili, İngiltere, İtalya, Kenya, İskoçya ve İsveç gibi yerlere de taşınacak. 

Los Angeles biyomedikal araştırma enstitüsünün önde gelen araştırmacılarından Christina Wang ise oldukça önemli bir noktanın altını çiziyor:

“İlaç testosteron seviyelerini etkilemiyor dolayısıyla jeli kullanmayı bıraktıktan sonra normal sperm üretimine geri dönülebilir.”

“Bu kesin. Bu konuda bir soru işareti yok. Şu an tek soru işareti Nestoron ile testosteronun doğru dengesini yakalamak.”

Sonuçların 2022’de kesinleşmesi bekleniyor. 

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin