Çin’in LGBT Nüfusunun Sadece %5’i “Dolaptan Çıkmış”

 Çin’in LGBT Nüfusunun Sadece %5’i “Dolaptan Çıkmış”
Digiqole ad

Yapılan yeni araştırmalara göre, Çin’deki LGBT bireylerin %95’i hala kimliklerini saklıyorlar.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafında yürütülen çalışma; Çin’deki cinsel eğilim, cinsel kimlik ve cinsel kimliğin yansıtımına yönelik sosyal tutumları konu edindi.

Araştırmanın sonuçlarına göre LGBT nüfusunun yaklaşık olarak %5’i kendi cinsel eğilim ve cinsel kimliklerini tam olarak açığa vurabilmiş durumda, sadece yakın aile bireylerine karşı dolaptan çıkabilenler ise %15’in altında.

“Dolaptan çıkanların” farklı sosyal çevrelerdeki oranları

Yapılan çalışma, “dolaptan çıkma” nın yanı sıra LGBT bireylerin ülkede uğradığı ayrımcılığı da inceledi. Bireylerin yarısından fazlası, LGBT oldukları için haksızlığa ya da ayrımcılığa uğradıklarını dile getirdi.

Çalışmada yer alan düzcinsel bireylerin sadece 1/3’ü  bir LGBT bireyin yanında bulunmanın sorun olmadığını belirtirken, 2/3’ü çocuklarının trans olmasını kabul etmeyeceklerini dile getirdi.

Araştırmanın sonuçlarına göre; “Cinsel kimlik azınlıkları, Asya ve Pasifik’te (Çin dahil) nüfusun en savunmasız ve muhalifleştirilen kesimini oluşturuyor”

“Bu sebeple, azınlıkların ihtiyaçlarını karşılayabilmek Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmak için zorunlu bir basamaktır. Çünkü Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin kilit özelliklerinden biri ‘kimseyi geride bırakmamak’tır.”

Özelliklle bu yılın başlarında ülkede televizyonda “anormal cinsel ilişkiler”in (homoseksüellik dahil) yayınlanması yasaklandığından beri, LGBT hakları Çin’de bir tabu olmaya devam ediyor ve araştırmanın sonuçlarına bakarsak daha da uzun süre devam edecek.

Çalışmayı detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

 

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • Bir tek çin olsa anlarım. Malesef ki yaşadığımız coğrafyalarda da durum böyle. Hayat sadece istanbul, ankara ve izmir den ibaret değil. Anadolunun o zaman hepsi daha dolap hapsi yaşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin