Cinsel Yöneliminizi Keşfetmeye Yardımcı Olabilecek 11 LGBTİ+ Filmi

 Cinsel Yöneliminizi Keşfetmeye Yardımcı Olabilecek 11 LGBTİ+ Filmi
Digiqole ad

Cinsel yöneliminizi keşfetmeye çalışıyorsanız izleyebileceğiniz birçok başarılı LGBTİ+ filmi bulunuyor. Bazı LGBTİ+ filmleri her ne kadar başarılı olsa da aralarında trajedi ve şiddeti anlatanlar da var. Bu yüzden cinsel yöneliminizi keşfetmeye çalışıyorsanız pozitif mesajlara sahip filmleri izlemeniz daha iyi olacaktır. Bu yazımızda cinsel yöneliminizi keşfetmeye yardımcı olabilecek 11 LGBTİ+ filmini bir araya getirdik:

My Beautiful Laundrette

1985 yapımı film, kim olursanız olun yasak aşkın sonunda başarabileceğini gösteriyor. Stephen Frears’ın filmi, Omar isimli Pakistanlı bir genci takip ediyor. Filmde karanlık anlar olsa da verilmek istenen mesaj, farklı ırksal kökenlere sahip iki eşcinsel erkeğin birlikte olabileceği. Warnecke ve Day-Lewis, iki karakter arasındaki güzel ilişkiyi başarılı bir şekilde seyirciye aktarıyor.

Maurice

1987 yapımı Maurice, kendini kabullenen ve kabullenemeyen iki erkeği gösteriyor. Eşcinsel film yapımcıları arasında yer alan ve sinema tarihinde önemli bir konuma sahip olan James Ivory tarafından yönetilen film, iki erkek öğrencinin ilişkisini konu alıyor. Maurice, muhafazakar ve kendisinden çok şey bekleyen ailesinin üniversite okuması için Cambridge’e gönderdiği bir İngiliz gencidir. Üst sınıf bir öğrencinin açık ve beklenmedik teklifi Maurice’in kafasını karıştırır. Hayatında gizli bir sayfa açılan Maurice, Clive’dan etkilenmiştir. Ancak 1. Dünya Savaşı öncesi yasal anlamda yasak olan eşcinsellik İngiltere’de yaşanamaz durumdadır. Arkadaşlarının 6 ay hapis cezası alması ikiliyi durduramaz. Hatta yaz tatillerinde birbirlerinin ailelerine giderler. Clive’ın eşcinsellik anlayışı ise tamamen platoniktir. Mezuniyetten sonra evlenerek tamamen eşcinselliği hayatından çıkarmayı dener. Oysa Maurice’i uykusuz geceler beklemektedir.

Beginners

2010 yapımı Beginners, eşcinsel olarak açılmanızın hiçbir zaman geç olmayacağını gösteriyor. Mike Mills’in otobiyografik öğeler taşıyan filminde, babasıyla sürprizli ilişkisini olabildiğince içten bir şekilde anlatıyor. Beginners, yıllar süren evliliğinden sonra, karısının ölümü üzerine eşcinsel olarak açılan 75 yaşında bir baba ve oğlu arasındaki ilişkiyi ve içten sevgiyi anlatıyor.

Blue is the Warmest Colour

2013 yapımı film, seks sahnelerini hiç çekinmeden bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Diğer filmler, iki lezbiyenin birbirine aşık olmasının anlatıldığı bu film kadar hem eleştiri hem de beğeni toplamadı. Yine de iki eşcinsel karakterin özgür bir biçimde cinsel yönelimlerini kucaklayıp birbirini sevmesi tam anlamıyla ufuk açıcı nitelikte. Film, birçok kişiye ‘yabancı’ gelen duyguları seyircisine başarıyla aktarıyor.

Pride

2014 yapımı Pride, cinsel yöneliminizle gurur duymanızı sağlayacak. İngiltere, Margaret Thatcher’ın muhafazakar politikalarının etkisi altındadır. Bu politik atmosfer içinde ezilen başlıca gruplardan biri eşcinsellerdir. Ancak en az onlar kadar baskı altında olan bir grup daha vardır: Maden işçileri! İlk bakışta hiçbir ortak noktası yokmuş gibi gözüken bu iki grup birbirine yardımcı olabilecek midir? Pride, lezbiyen ve gay aktivistlerin güçlerini maden işçileri ile birleştirerek hem politik engelleri hem de ön yargıları aşmalarının gerçek ve renkli hikayesini anlatıyor.

The Way He Looks

2014 yapımı film, size sevginin ne kadar güçlü olabildiğini gösterecek. Daniel Ribeiro’nun filmi, diğer filmlere kıyasla en iyi aşk filmlerinden biri. Film, görme engelli liseli bir öğrencinin sınıfa yeni gelen öğrenci Gabriel’e aşık olmasını konu alıyor.

Moonlight

2016 yapımı film, siyahi topluluğundaki eşcinsellik ve maskülenlik algısını gözler önüne seriyor. Aynı zamanda insan ilişkileri ve insanın kendini keşfetmesi hakkında bir film olan Moonlight, genç siyahi bir erkeğin çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami’nin zor bir mahallesinde, hayatta kendine yer edinme savaşını ve büyüme hikayesini anlatıyor. Chiron’un hayatının 3 ayrı dönemini anlatan film, kahramanın annesi ile ilişkisine, okul hayatına, romantik ilişkisine, iş hayatına ve uyuşturucu satıcılığı yapan Juan ile olan ilişkisine değiniyor.

Call Me By Your Name

2017 yapımı film, ilk kez aşık olmanın nasıl hissettirdiğini inanılmaz bir şekilde betimliyor. 1983 yılı yazı sırasında 17 yaşındaki Amerikalı-İtalyan Elio Perlman günlerini ailesinin İtalya’nın kuzeyindeki 17. yüzyıldan kalma villasında geçirmektedir. Elio, Greko-Roma kültüründe uzmanlaşmış seçkin bir profesör olan babası ve çevirmen annesi Annella ile bir arada olmaktan memnundur. Elio’nun olgunluğu ve entelektüel birikimi, onu tam teşekküllü bir yetişkin gibi gösteriyor olsa da özellikle kalpteki konularda onun hakkında hala masum ve biçimlenmemiş olan çok şey vardır. Bir gün, doktorasını sürdüren büyüleyici bir Amerikalı öğrenci Oliver, Elio’nun babasına yardım etmek göreviyle yıllık yaz stajyeri olarak villaya gelir.  Elio ve Oliver hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir yaz boyunca unutulmaz anlar yaşayacaktır.

Alex Strangelove

Netflix’in 2018 yapımı filmi, cinsel yönelimini keşfetme hikayesi anlatıyor. Lise son sınıf öğrencisi olan Alex’in hayatında her şey yolundadır. Dersleri iyidir, kız arkadaşı Claire ile mükemmel bir ilişkisi vardır ve eğlenceli bir arkadaş grubuna sahiptir. Fakat gittiği bir partide eşcinsel olan Elliott’la tanıştığında işler karmaşıklaşır. Yakışıklı ve çekici bir çocuk olan Elliot, Alex’e aşık olur. Elliot’la zaman geçirdikçe hayatı öğrenmeye başlayan Alex, kendini ve cinselliğini keşfettiği eğlenceli bir yolculuğa çıkar.

Love, Simon

2018 yapımı film, günümüzde liseli bir öğrencinin eşcinsel olarak açılmasını ve çevresinden aldığı desteği gösteriyor. Herkes gençlik yıllarında masalsı bir aşk hikayesini hak eder. Ancak ne yazık ki, durum 17 yaşındaki Simon Spier için biraz karışıktır. O, henüz ailesine ve arkadaşlarına eşcinsel olduğu gerçeğini açıklayabilmiş değildir. Üstelik sorunları, onların tepkilerinden korkmakla da kalmıyordur. İnternet üzerinden konuştuğu bir sınıf arkadaşına da aşıktır. Ancak kimliğini gizli tutan bu sınıf arkadaşının kim olduğu hakkında hiçbir fikri yoktur! Bu iki sorunun çözümü de hayatını değiştirecek adımlar atmasından geçiyordur.

The Half of It

Netflix’in 2020 yapımı filmi, bir lezbiyenin kendini keşfetme hikayesini anlatıyor. Utangaç bir kız olan Ellie Chu, derslerinde oldukça başarılı olan bir lise öğrencisidir. Okulun futbol takımındaki öğrencilerinden olan Paul, okulun en havalı kızını etkilemenin yolunu arar. Bunun için de Ellie’den yardım ister. Paul’a yardım etmeyi kabul eden Ellie, bu süreçte kendisiyle ilgili farkında olmadığı gerçeklerle yüzleşir. Ellie, Paul’un etkilemeye çalıştığı kızdan hoşlandığını fark edince, işler içinden çıkılmaz bir hal alır.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 Paylaşımlar
Paylaş19
Tweetle
Paylaş
Pin