Cinselliğini Sorgulayan Arkadaşınıza Yardım Ederken Kullanacağınız 7 Tavsiye

 Cinselliğini Sorgulayan Arkadaşınıza Yardım Ederken Kullanacağınız 7 Tavsiye
Digiqole ad

LGBT topluluğunun bir parçası olduğunuzu saklamıyorsanız, muhtemelen cinsel yönelimine dair soru işaretlerini sizle gizli gizli paylaşan bir arkadaşınız vardır veya olmuştur.

Olmadıysa, bir gün mutlaka olacaktır.

O gün geldiğinde nasıl tepki vermeniz gerektiğine dair bir fikir sahip olmanız için, size bazı öneriler hazırladık.

1. Etiketlemeyin

Etiketler korkunçtur! Özellikle kendini arayan birileri için. Kimseyi gay ya da biseksüel diye niteleyip ürkütmeyin. Bu sizin için normalleşmiş olabilir ama unutmayın, karşınızdaki kendisini tanımaya çalışıyor.

2. Evet – Hayır Soruları Sormayın

Bunlar yerine karşıdakinin kendisini anlatabileceği sorular deneyin. Mesela, “Bu sana nasıl hissettiriyor?” veya “Bunun hakkında neler düşünüyorsun?” gibi. Karşı tarafın duygularını ve düşüncelerini dile getirmesini sağlayın.

3. Dinleyin

Siz de aynı yerden geçmiş olabilirsiniz. Anlatacak çok iyi hikayeleriniz, verecek çok iyi tavsiyeleriniz olabilir. Ama önce dinleyin. Sadece karşı tarafa odaklanın ve dinleyin.

4. Herkesin Farklı Olabileceğini Hatırlayın

Aranızda ve yolculuğunuzda çok benzer noktalar olabilir ancak herkes eşsizdir ve dolayısıyla, yürüdükleri yol da eşsizdir. Hayatlarınız düşündüğünüz kadar aynı olmayabilir, yorum yaparken bu ihtimali göz önünde bulundurun.

5. Faydalanmayın

Bunu açıklamamıza gerek bile yok ama, kendini bulmaya çalışan birinden faydalanmak yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri. Yapmayın.

6. Yön Vermeyin

Cesaret verin, kabul edin, dinleyin, karşı taraf da isterse tecrübelerinizden bahsedin. Fakat karşı tarafın ne yöne gideceğine siz karar vermeyin. Arkadaşı olarak sizin üzerinize tek düşen, destek olmak ve kucaklayıcı olduğunuzu göstermek. Bırakın kararı karşınızdaki versin.

7. Sapla Samanı Ayırt Edin

Heteroseksüel biri de hemcinslerini tatlı bulabilir. Bu düşünceyi sizle paylaşan kimseye eşcinselmiş gibi davranmayın.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 Paylaşımlar
Paylaş11
Tweetle
Paylaş
Pin