Cinsiyetsiz Aktivist ‘X Cinsiyetli’ Pasaport Alabilmek İçin Yüksek Mahkemeye Başvurdu

 Cinsiyetsiz Aktivist ‘X Cinsiyetli’ Pasaport Alabilmek İçin Yüksek Mahkemeye Başvurdu
Digiqole ad

Yüksek Mahkeme, Birleşik Krallık pasaportlarında X cinsiyeti bulunup bulunmamasına dair yapacağı adli değerlendirme için gelen talepleri dinleyecek.

Bir grup ülke daha önce kendilerini kadın ya da erkek olarak tanımlamayan bireyler için ayrı bir ‘X cinsiyeti’ kategorisi içeren pasaport sistemine geçmişti. Bu ülkelerin içinde Yeni Zelanda ve Avustralya da bulunuyordu.

LGBT aktivistlerinden gelen politik baskıya rağmen İngiliz hükümeti direnmiş ve bu standartları benimsemekten kaçınmıştı.

Şu an kullanılan sistemde insanlar kendilerini erkek ya da kadın olarak tanımlamak zorunda bırakılıyor ki, aktivistler bu durumun “bireylerin kişiliklerini ve varlıklarını tanımada başarısızlık” olduğunu söylüyor.

Bu hafta ise kendini kadın ya da erkek olarak tanımlamayan cinsiyetsiz aktivist Christie Elan-Cane bu konuyu Yüksek Mahkeme’ye taşıyacak.

Mahkeme Christie Elan-Cane’in pasaportlarda değişime gidilmesi talebini dinleyecek. Cane kullanılan sistemin “ayrımcı” olduğunu ve “kendini kadın ya da erkek olarak tanımlamayan İngiliz vatandaşlarının ihtiyaçlarını’ karşılamada başarısız olduğunu söylüyor.

Elan-Cane şöyle belirtti: “Yasal kimlik temel insan haklarındandır ancak cinsiyetsiz bireylere sanki böyle bir hakları yokmuş gibi davranılıyor.

“İngiliz pasaport sistemi vatandaşları kendilerini kadın ya da erkek olarak tanımlamak zorunda bırakıyor. Bu çok uygunsuz ve hatalı bir durum. Cinsiyetsiz bireylerin kendilerini bu şekilde deklare etmek zorunda olmasını doğru bulmuyorum.”

Bir beyanatta şöyle belirtildi: “Christie bu konuya farkındalık uyandırmak için yıllardır politikacılarla ve bazı hükümet departmanlarıyla irtibata geçme girişimlerinde bulundu.

“Politik süreç çok yorucu olduğundan ve başarısızlıkla sonuçlandığından Christie Clifford Chance ile iletişime geçti. Daha sonra İngiliz hükümetine karşı yasal işlem başlattı.

“Christie özel bir muamele görmek istemiyor, o yalnızca kendisine adil davranılmasını istiyor.

“Christie gibi cinsiyet kavramları üzerine kurulan bir topluma uyum sağlamakta zorlanan ve dışlanmış hisseden bireyler hakkında farkındalık kazandırılması için hükümet politikasında bir değişikliğe gidilmesi gerekiyor.

“Christie, Kate Gallafent QC ve Tom Mountford ile Clifford Chance LLP  ekibinden bir grup avukat tarafından maddi karşılık beklenmeksizin temsil edilecek.”

Evrensel pasaport standartları Kadın ve Erkek ibaresinin yanında pasaportlarda ‘X’ seçeneğinin de bulunmasını gerektiriyor.

Bir değişiklik yapılması konusunda oldukça çok politik destek geliyor. 

Yeşil Parti ve Liberal Demokratlar 2017 seçim kampanyalarında pasaportlarda X cinsiyeti bulunmasına destek vermişlerdi.

Liberal Demokratlar şöyle konuşmuştu: “Pasaportlara, kimlik belgelerine ve resmi formlara kendini kadın ya da erkek olarak tanımlayan bireyler için bir ‘X’ cinsiyeti seçeneği ekleyeceğiz.”

Yeşil Parti ise şöyle belirtmişti: “Cinsiyet bireyler ve interseks bireyler için pasaportlara bir X cinsiyeti eklemek için kampanya başlatacağız.”

İşçi Partisi ise net bir söylem yaparak bu talebini dile getirmemişti. Ancak PinkNews’e konuşan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn şöyle konuşmuştu: “İnsanlar, üzerlerine basmakalıp cinsiyetler empoze edilmeden, kendilerini kendi gördükleri gibi tanımlayabilmeli.

“İnsanların kendilerini tanımlama biçimleri başkaları tarafından saygıyla karşılanmalı. Bu yüzden parti olarak seçilmemiz durumunda trans topluluğunun yasal haklarını korumak için Eşitlik Yasası’nı yeniden düzenleyeceğimizi ve cinsel kimlik kavramını korumak için yeni yasalar yapacağımızı bildirmekten mutluluk duyuyorum.

“Bu kapsamda doğal olarak hükümet evraklarının ve formlarının da olabildiğince cinsiyetsiz olması sağlanacak.”

Ancak İngiltere Başbakanı Theresa May tamamen aynı görüşte değil. 

PinkNews’e konuşan May şöyle belirtti: Transseksüel Hareket Planı’mızın bir parçası olarak hükümet evraklarında ve formlarında cinsiyetle ilgili birtakım gözden geçirmeler yapmayı düşünüyoruz. Zira bunun trans bireyler ve değişik cinsel kimliklere sahip kimseler için önemli bir konu olduğunun farkındayız.

” Yeni bir üçüncü cinsiyet kategorisini resmi olarak tanıma konusu ise pasaportları değiştirmekten çok daha kapsamlı ve hükümet tarafından ciddi biçimde tartışılması gereken bir konu.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin