Eşcinsel Kahve Dükkanı Sahibi Kürtaj Karşıtı Aktivistleri İşletmesinden Kovdu!

 Eşcinsel Kahve Dükkanı Sahibi Kürtaj Karşıtı Aktivistleri İşletmesinden Kovdu!
Digiqole ad

Bedlam Coffee’nin sahiplerinden biri, grubun “nefret uyandırmaya çalıştığını” iddia ediyor

Seattle’daki kahve dükkanının eşcinsel sahiplerinden birinin, geçtiğimiz hafta kürtaj karşıtı bir aktivist gruptan işletmesini terk etmelerini istediğini gösteren bir videosu yayınlanmıştı.

Ben Borgman ismindeki işletmeci, dükkandan ayrılmalarını talep ettiği için Abolish Human Abortion derneğinin üyeleriyle bir tartışma yaşamıştı. Bu tartışmanın çekilmiş bir videosu Abolish Human Abortion derneğinin Facebook sayfasında “Öfkeli homoseksüel, Hristiyan müşterileri kahve dükkanından kovdu.” açıklamasıyla paylaşıldı.

Kahve dükkanına gelmeden önce Abolish Human Abortion üyelerinin şehirde LGBT karşıtı mesajlar da içeren kürtaj karşıtı broşürler dağıttığı bildirildi. Broşürlerin birinde üzerinden kanlar damlayan gökkuşağı renkli ellerin altında kürtaj edilmiş bir fetüs resmi vardı.

Broşürde “Biz öfke, yobazlık, hoşgörüsüzlük ve baskıyla dolu gururlu bir kültürüz,” diye yazıyordu. “Tüm o insanları oldukları gibi seviyor ve kabul ediyoruz muhabbetleri iki yüzlülükten ibaret, yalnızca koca birer yalan.”

“Bazıları Tanrı öfke doludur der ancak Tanrı merhametlidir,” diye devam ediyor broşürdeki yazılar. “Yine de Tanrı günahtan hiç hoşlanmaz.”

Videoda Borgman broşürlerden birini tutarken görülüyor. Grubun dükkanı terk etmesini istemeden hemen önce “Bana göre bu saldırganca bir tutum. Bu mekanın sahibi benim,” diyor kendisi videoda.

Daha sonra grup üyelerinden biri Borgman’a İsa Mesih’in kendisini bu hayat tarzından “kurtarabileceğini” söylüyor. Karşılık olarak Borgman da “Hiçbir şey tarafından falan kurtarılmayacağım ben, başlarım İsa Mesih’inize!” diye cevap veriyor ve dine hakaret içeren ağır konuşmalarda bulunuyor.

Sekiz yıldır kahve dükkanını işletiyor olan Borgman HuffPost’a konuştu ve tartışma alevlenmeden önce Abolish Human Abortion üyelerine nazikçe gitmelerini istediğini söyledi.

“Hristiyanları tanırım, onlar sokağın ortasında ya da bir işletmenin ortasında insanlara kafa tutmaz,” diyor Borgman. “Onlar kesinlikle nefret söylemleriyle dolu broşürler basıp bu broşürleri sanki çiçek böcekmiş gibi sağa sola saçmaz. Bu hikâyede bir suç var.

“Mekanımıza düzenli olarak gelen dindar organizasyonlar var. Biz hiç bu insanları Hristiyan oldukları için kovmadık. Bu konuda oldukça netim. Kovulma olayı yalnızca o kürtaj karşıtı gruba yönelik bir tepkiydi.”

“Onları kovdum çünkü saçma sapan, çirkin şeyler basıp onları benim şehrimde dağıtıyorlardı. Hristiyanlara yönelik nefret söylemi içeren broşürler basan başka bir grup görsem onlara da aynı şekilde davranırdım. Nefret uyandırmaya çalışarak bir şeyleri düzeltemezsiniz.”

Grup üyelerinden Caytie Davis broşürleri şehrin başka bir yerinde dağıttıklarını, dükkâna kimsenin broşür bırakmadığını söyledi.

“Üstümüzde bir şey yoktu, hiçbir şey dağıtmıyorduk,” diye konuştu Davis. “Kahveleri gerçekten güzeldi. Servisin bu kadar korkunç olmasına üzüldüm doğrusu.”

Davis ayrıca Borgman ve iş arkadaşlarının “üslupları hakkında biraz daha özenli olmalarını” umuyor.

Borgman ise söylediklerinden dolayı özür dilemeyeceğini belirtti.

“Videoda söylediklerim açıkça duyuluyor. Onların ardında durmalıyım, onlar benim sözlerim. Umarım insanlar söylediklerimi yanlış anlamaz. Biz Hristiyanlardan nefret etmiyoruz, kürtaj karşıtlarından da nefret etmiyoruz. Bu grup nefret söylemleri barındırıyor ve faşist davranıyor. Bu tür gruplar burada hoş karşılanmaz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin