fbpx   .  

Çıplaklar Gemisi Türkiye’ye Yanaşacak!

Dünyanın en büyük çıplak cruise organizasyonu, 2016 turlarına Kuşadası ve İstanbul’u ekledi. Golden Horn (Haliç) turuyla, bir gemi dolusu çıplak insan Türkiye yolcusu olacak. Hal böyle olunca Hürriyet gazetesinden Savaş Özbey, şirketin sahibesi Nancy Tiemann’ı Teksas Austin’de yakalamış, tuhaf turuyla ilgili merak ettiklerini sormuş.

YOLCULAR ÜLKEMİZDE GİYİNİK OLACAKMIŞ!

Çıplaklar turunuza neden Türkiye’yi de dahil ettiniz?

 

– İstanbul ve Kuşadası, kültürleri, tarihleri ve güzellikleriyle uğranması gereken iki popüler liman. Daha önce ikisine de gitmiş tur katılımcılarımızdan her ikisine de tekrar gitmek için talep var.

Tur birçok ülkeden, birçok şehirden geçecek ama adı Haliç (Golden Horn). Neden bu ismi seçtiniz? Daha önce İstanbul’a geldiniz mi?
– Gideceğimiz yeri daha iyi izah edebilmek için. Biliyorsunuz Altın Boynuz, adını günbatımındaki altın renginden alıyor. İnsanda keşif ve macera duygusunu körüklüyor.

25 yıldır binlerce insana çıplaklar turları düzenlediniz. Aralarında Türkler var mı?

– Türkiye dahil, bütün dünyadan yolcularımız var. Yolculuk etmenin cazibesi sadece nereye gittiğinizle değil, aynı zamanda kimle gittiğinizle de ilgili. Yolcularımızın çoğunluğu ABD ve Kanada’dan. Ama bu kadar uluslararası bir kitleyi bir araya getirmemiz, dostça bir ortamda, fikirlerin, kültürlerin ve ilgi alanlarının paylaşılması bakımından seyahati daha hoş kılıyor.

Gemilerde kaç kişi oluyor?

– Bizim turlarımıza katılım sayısı 150-2100 kişi arasında. Türkiye’ye gelecek gemide 230 kişi olacak.

Düzenlediğiniz turlar için bugüne kadar hiç tepki aldığınız oldu mu? Mesela Türkiye, halkının büyük çoğunluğu Müslüman ve muhafazakâr olan bir ülke. Reaksiyon bekliyor musunuz?

– Daha önce Türkiye’de çok bulunduk ve dünyanın en muhteşem yerlerinden biri olduğunu düşünüyoruz. İstanbul benim favori limanlarımdan biri. Tabii ki şirketimiz ve müşterilerimiz Türkiye’nin muhafazakâr bir ülke olduğunu biliyor. Ama ABD dahil, seyahat ettiğimiz birçok ülke böyle. Yolcularımız, tıpkı ziyaret ettiğimiz diğer ülkelerde olduğu gibi ülkenizde de üzerlerinde kıyafetleriyle olacak. Yolcular, gemi uluslararası sulara ulaşıp kaptan anons yapana dek kıyafetlerini çıkartamıyor. Öte yandan restoran gibi ortak kullanım alanlarında da kıyafet yönetmeliğimiz var. Yemeğe bir bornozla gelemezsiniz. En az bir şort, bir tişört olmalı.

Çıplak olma haliyle ilgili bir felsefeniz var: Çıplaklığın insanları daha eşit kıldığını söylüyorsunuz. Tam olarak neyi kastediyorsunuz?

– Benzer kafadaki insanlar bir araya geldiklerinde ortaya çıkan sonuçlardan biri de eşitlik oluyor. Bu, ister gastronomi turu olsun, isterse kuş gözlemi. Bizim turlarımızda da insanlar toplu halde çıplak oluyorlar.

04_shellystrazis_3526İlk kez katılanlar için o kadar insanın önüne çıplak çıkmak zor değil mi?

– Bazıları için evet. Çıplak olma hali üzerine önyargıları olanlar başlangıçta daha çok zorlanıyor. Ama ne zaman ki bunun cinsel bir durum olmadığını kavrıyorlar, rahatlayıp ortama katılmak için daha rahat hissediyorlar.

Katılan çiftler arasında hiç kıskançlık gibi durumlar ortaya çıkmıyor mu?

– Yolcuların yüzde 99’u uzun süreli ilişki yaşayanlar ya da evliler. Ortada cinsellik olmadığı için kıskançlığa da mahal kalmıyor. Bir de misafir portföyümüz saygılı ve arkadaş canlısı insanlardan oluşuyor.

Arkadaşça diyorsunuz ama peki ya katılanlardan biri diğerlerinden etkilenip tahrik olursa… Böyle durumlar yaşandığı oluyor mu?

– Bu tür şeyler çok nadiren vuku buluyor. Zaten hemen hemen tüm yolcular güverteye ve havuz kenarına havlularıyla geliyor, ola ki böyle bir durum yaşandı, kendilerini kamufle ediyor ya da soğuk duşa koşuyorlar!

Turların fiyatları ne kadar? Her şey dahil sistemi mi var, yoksa gemide ekstra harcamalar çıkıyor mu?

– Cruise turların fiyatları hazırladığımız broşürlerde belli. Bazıları her şey dahil, bazıları gemideki aktivitelerinize bağlı.

Çıplaklar kampı yerine çıplaklar gemisi daha mı avantajlı geliyor size?

– Bir cruise gezisini ideal kılan tek bir tatilde birçok yer gezmeniz. Bizim açımızdan da bütün yolcuların, denizin ortasındaki toplu çıplaklık sırasında kimseden rahatsız olmadan seyahat edebilmesi.

Peki mürettebat? Onlar da çıplak mı? Kaptan falan?

– Yok, onlar işlerine normal şekilde devam ediyorlar. Yani gemi kıyafetleri neyi gerektiriyorsa onu giyiyorlar. Ama dikkatlice seçiliyor ve önceden bu duruma hazırlanıyorlar.

Nancy Tiemann (62) ilk kez eşi Tom (66) Tiemann’ın ısrarlarıyla 26 yıl önce bir çıplaklar etkinliğine katıldı. Ve hiç beklemediği şekilde çok etkilendi: “Bir nüdist doğdu” diyor, “Başkalarıyla birlikte çıplak olma önyargılarından kurtulunca tamamen tazelendim.” Bu ilk geziden kısa bir süre sonra kendi şirketi ‘Bare Necessities’i kurdu ve 25 yılda düzenlediği 40’tan fazla cruise gemisi gezisinde 25 bin kişiyi deniz deniz, koy koy, liman liman ‘anadan üryan’ gezdirdi.

Çoğumuz için, bir araya gelmiş yüzlerce çıplak insan, gördüğümüzde yataktan sıçratacak bir kâbus demek. Ama bazıları için sadece ‘yeni bir tatil’. Çıplak cruise gezileri, uluslararası suların güvenliği ve başkalarının yargılayıcı bakışlarından azade, sürekli artan bir popülariteye sahip. 1992’de tek bir gemiyle başlayan furya, yılda 45 gemi ve 30 bin yolcuya kadar çıktı. Dünyanın en bilinen seyahat sitelerinden Tripadvisor’ın 22 bin kişiyle yaptığı bir ankette, katılımcıların yarısı bir çıplak plajda mayosunu çıkarmaktan rahatsız olmayacağını söylüyor. Kıyafet-fora turların meraklılarının sadece yaşlı hippiler olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Aralarında her yaştan, meslekten, kariyerden beyaz/mavi yakalılar, futbolcu anneleri, CEO’lar ve eşleri/sevgilileri var.

** Gezilere katılacak her yolcu en az 18 yaşında olmalı.
** Gemi limanda olduğu sürece bütün yolcular giyinik olmalı.
** Gemideki restoran ve casinolarda kıyafet yine şart.
** Kaptanın kabul kokteyli/balosunda çıplaklık yine yasak.
** Çıplak olarak bir yere oturacağınız zaman lütfen altınıza havlu serin.
** Rızası olmadan kimsenin fotoğraf ve videosu çekilemez.
** Aleni cinsel faaliyet durumunda yolcu ilk durakta gemiden indirilir.

Hürriyet Kelebek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.