Çocuk Çizgi Filmlerine LGBT Konsepti Aşılayan Bu Yeni Projeye Bir Göz Atın

 Çocuk Çizgi Filmlerine LGBT Konsepti Aşılayan Bu Yeni Projeye Bir Göz Atın
Digiqole ad

Koca Dünya, Küçük Om farklılıkları teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir çocuk çizgi filmi projesi. Projenin amacını gerçekleştirmek adına başlattığı bir Indiegogo kampanyası bile bulunuyor.

Medyada gördüğümüz manzaranın aksine, farklılıkları konu alan çocuk çizgi filmlerinin sayısı üzücü seviyede az. Steven Universe ve Korra Efsanesi gibi, LGBT farkındalığı yaratmak için çabalayan birkaç istisna var tabii.

Şimdiyse işlerin akışını değiştirmek için ekranlara yeni bir proje geliyor.

Koca Dünya, Küçük Om iki annesiyle Om’un hikayelerini anlatıyor. Eğer hayata geçerse çizgi film, ailelerin karşılaşabileceği değişik durumları keşfetmeyi amaçlıyor.

İnternet sitesinde açıklandığı üzere: ‘Bu konular cinsiyetten cinselliğe, eşcinsel ebeveynlerden aile üyelerinin ayrılması sebebiyle birden çok ebeveyne sahip olmaya kadar hemen hemen her şey olabilir. Ya da belki ölen bir ebeveynin diğerini çocuğun bakımında tek başına bırakması gibi bir konu. İster sosyal olsun ister politik, bir ailenin karşılaşabileceği bir sürü sorun var.’

Bir dakikalık fragmanda Om’un karşılaştığı zorbalık ve kültür ve din farklılıkları gibi durumları görüyoruz. Aşağıda da izleyebilirsiniz.

Proje ayrıca 60 bin dolar elde etmeyi amaçlayan bir Indiegogo kampanyası da başlattı. Elde edilecek parayla, çizgi diziyi hayata geçirmek umuduyla 5 dakikalık bir ilk bölüm yayınlanacak ve pazarlanacak.

‘Aşk Aşktır mottosunu tüm dünyaya duyuran’ bir animasyon

Projenin yaratıcısı Pakistanlı, Müslüman ve biseksüel bir kadın olan Meher.

Kampanya sayfasında kendi hayat hikayesinden ve hayatının aşkını kaybettiğinden de bahsediyor.

‘Benden istediği tek şey asla veremeyeceğim tek şeydi: kendi ve oğlu için ailesinin onayı, ki ailesi asla onun yaşam tarzını tasvip etmemişti. Bizi ayıran tek şey buydu.’ diye yazıyor Meher.

‘Ben sonsuza dek üzgün ve mutsuz kalacak olsam da Küçük Om hakkındaki bu hikayeyle gelecek nesillerin başka insanlar tarafından kabul görmek gibi sorunları olmasın diye bir şeyler yapmak zorundaydım.’

Projenin amacı çocuklara ‘hoşgörüyü, nezaketi ve anlayışı’ öğretmek.

Meher de şöyle yazmış: ‘Aşk Aşktır lafını tüm dünyaya duyurmak istiyorum.’

‘Koca Dünya, Küçük Om, bazen çok zor olsa bile bu benzersiz aileler için hayatın ne kadar muhteşem olduğunu göstermeye adanmış bir çizgi film olacak. Filmde sakat bir çocuğu, mülteci bir çocuğu ya da ailesi boşanmakta olan bir çocuğu görebilmek mümkün. Kimseyi dışarıda bırakmıyorum. Bu çocukların medyada kendilerini pozitif ve keyif veren bir şekilde anlatılmış olarak görmelerini istiyorum.’

Kampanyaya buradan katkıda bulunabilirsiniz.

Koca Dünya, Küçük Om’un fragmana göz atın:

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin