Çocuklarla ‘Cinsel Yönelimleri’ Konuşan Youtuber Hapis Cezası ile Karşı Karşıya!

 Çocuklarla ‘Cinsel Yönelimleri’ Konuşan Youtuber Hapis Cezası ile Karşı Karşıya!
Digiqole ad

21 yaşındaki Rus Maxim Pankratov, (şimdi silinmiş) ve çocuklara cinsel yönelimleriyle ilgili ne tür deneyimler yaşadıklarını sorduğu bir YouTube videosunda yer aldığı için ölüm tehditleri alıyor.

Videonun yapımcılarının ise, “gayri reşit olanlara karşı cinsel şiddet” suçundan ötürü 20 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya oldukları bildirildi. Çocukların aileleri, ulusal çocuk refahı araştırmacıları tarafından rahatsız ediliyor ve çocukları ailelerden alınabilir.

Çocukların yetişkinlerle konuştuğunu gösteren Rus Real Talk serisinin bir parçası olan videoda Pankratov, 6 ve 13 yaşları arasındaki eşcinsel çocuklara, nasıl davrandıklarını, giyindiklerini, kadınlara karşı neler hissettiklerini, ilerde evlenip çocuk sahibi olmak isteyip istemeyeceklerini sordu. PinkNews, bu soruların çocukların yaşlarına uygun olduğunu ve içeriğinde cinsellik bulunmadığını bildirdi.

Rus Duma Başkan Vekili Petr Tolstoy, Rusya İçişleri Bakanlığı ve ülkenin Federal İletişim, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Danışmanlığı (Roskomnadzor) ile, videonun 2013 yasalarını ihlal edip etmediğini incelettirme amacıyla irtibata geçti.

Artık videonun haberinin bütün Rusya’ya yayılmış olması yüzünden Pankratov, internet üzerinden yabancılardan ölüm tehditleri ve nefret dolu mesajlar aldığını söyledi. Ayrıca evinin yakınında iki adamın kendisini kovaladığını ve fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtti.

Bu esnada İnsan Hakları Örgütü Open Russia temsilcileri, federal çocuk hizmetlerinin, aileleri, çocuklarını ellerinden almakla tehdit edip “korkuttuğunu” söylüyor. Olaylardan sonra Real Talk serisinin yapımcıları YouTube kanalını tamamen sildi ve Tolstoy mahkemeye verilirse hapse atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün kıdemli LGBT hakları araştırmacısı Kyle Knight,

“Hiçbir cinsel unsur içermeyen bir YouTube videosunun gayri reşit olanlara karşı cinsel şiddet olarak adlandırılması ve videonun yapımcılarının hapis cezasına çarptırılmayla karşı karşıya olması gerçekten korkunç bir şey.” Dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

28 Paylaşımlar
Paylaş28
Tweetle
Paylaş
Pin