Danny Devıto’nun filmi ‘Curmudgeons’ LGBT Kısa Film Ödülüne Aday

 Danny Devıto’nun filmi ‘Curmudgeons’ LGBT Kısa Film Ödülüne Aday
Digiqole ad

Dünyanın en büyük LGBT kısa film ödülü olan Iris Ödülü için aday listesinin son hali açıklandı. Yarışmada 2017 Iris Ödülü’nü kazanmak için 20 ülkeden 35 film yarışıyor.

Galler’in Cardiff şehri adına October film festivali boyunca senelik olarak verilen Iris Ödülü dünyanın en büyük kısa film ödülü olmaya devam ediyor. Michael Bishop Vakfı tarafından finanse edilen 30 bin poundluk ödül sayesinde yarışmanın önceki kazananları ödüllü kısa filmler çekmeye devam etti.

Matilda ve It’s Always Sunny in Philadelphia gibi yapımların yıldız oyuncusu Danny DeVito, yapımcılığını, yönetmenliğini ve oyunculuğunu üstlendiği Curmudgeons filmi ile yarışmaya aday gösterildi. Film, Londra’daki BFI Flare Film Festivali ve iki erkeğin hayatlarının ilerleyen zamanlarında aşkı bulmalarını konu alan filmi aday gösteren San Francisco’daki Frameline Film Festivali’ni de kapsayan uluslararası turnelerde uzun süre gösterimdeydi.

Iris Ödülü Jürisi Andrew Pierce şöyle konuştu: “Bir kez daha; Endonezya, Mısır, Hollanda ve Amerika gibi alakasız görünen ülkeleri bir araya getiren bir film de dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanından bu yıl temsil edilen 20 ülkenin muhteşem filmlerinden oluşan bir karışımla karşı karşıyayız. Bu filmler bir araya gelerek 2017 yılında lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel olmanın nasıl bir şey olduğuna dair net bir imaj çiziyor.

“Eşcinselliğin İngiltere ve Galler’de kısmi suç kapsamından çıkarılmasının 50. yıl dönümününde olsak da daha hala yapılması gereken çok şey olduğu apaçık ortada, özellikle de Iris’de temsil edilmeyen ülkeler için. Eşcinsel olmanın dünyanın birçok ülkesinde hala suç olduğunu hatırlamak gerçekten çok üzücü.

 “Yine de kutlanacak çok şey var ve yeni jenerasyon lgbt bireylerin, klasikleşmiş eşcinselliğini itiraf etme hikayelerinden uzaklaşıp kendine karşı dürüst olmanın zevklerine odaklanmaları sayesinde, aday olan filmlerin arasında gerçekten moralleri yükselten genç aşk hikayeleri de bulunuyor.

“Dünyanın her yerinden katılım gösteren 25 aday bizim gözümüz, kulağımız oldular ve bir kez daha Iris’i ‘fevkadalenin fevkini’ görmelik bir yer yapmaya yardım ettiler. Bence Iris dünyaya açılan bir pencere ve yeni sloganımızın da dediği gibi: ‘Cardiff’te kim bilir neler göreceksiniz?’”

Yarışmaya katılan tüm adayların listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

11. Iris Prize Festivali festival programının tam hali 22 Ağustos Salı günü açıklanacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

12 Paylaşımlar
Paylaş12
Tweetle
Paylaş
Pin