Disney, Microsoft ve Google’ın Da Aralarında Bulunduğu 133 Büyük Şirket Trans Topluluğu İçin Gelişme Talebinde Bulundu

 Disney, Microsoft ve Google’ın Da Aralarında Bulunduğu 133 Büyük Şirket Trans Topluluğu İçin Gelişme Talebinde Bulundu
Digiqole ad

Disney, Microsoft ve Google’ın da aralarında bulunduğu 133 büyük şirket Birleşik Krallık hükümetine trans topluluğu için gelişme talebinde bulundu.

70 kuruluşsa doğrudan Başbakan Boris Johnson’a yazarak trans haklarının korunmasını ve Cinsiyet Tanıma Yasası’nın da reforma gidilmesini istedi.

Bu gelişme, Londra’da kalabalık grupların Trans Onur Protestosu düzenlemesinden iki gün sonra geldi. 12 Eylül’deki protestoda Cinsiyet Tanıma Yasası’nın yeniden düzenlenmesi temel isteklerden biriydi.

Trans aktivistler aylardır Britanya’da haklarının geleceği hakkında endişeliler.

Yeni Eşitliklikler Bakanı Liz Truss’ın hedefleri hakkındaki ilk konuşmasıysa korkuları körükledi. Bu konuşmada, umumi tuvalet erişimi de dahil olmak üzere trans hakları konusunda sert önlemler alabileceğini ifade etti. Bazı trans kişiler endişelerinden dolayı ülkeyi terk edebileceklerini söylediler.

Birleşik Krallık Hükümetiyse 2017’den beri Cinsiyet Tanıma Yasası’nda reform yapacağını iddia ediyor.

Transların yasal cinsiyetlerini değiştirmelerine izin veren yasa 2004’te çığır açmıştı. Ancak bu yasa transların üzerine ağır yükler yüklemekte ve diğer ülkelerin yasaları artık çok daha iyi durumda.

Ancak önce Brexit, ardından da Boris Johnson’ın hükümete gelmesi bu konuda gelişme sağlanmasını engelledi.

Trans kampanyasıyla geçen bir yazın ardından, Johnson Cinsiyet Tanıma Yasası’nın reform edilmesini göz önünde bulunduracağını ifade etti. Bu sırada Truss’sa geri adım attı ve 18 yaşından küçükler için cinsiyet değiştirme sürecini zorlaştırmayacağını açıkladı.

Aviva, BP, CITI, Expedia ve Sky’ın da aralarında da bulunduğu 136 kuruluş, desteklerinin iş dünyasının transların arkasında olduğunu göstermesini umuyor.

Mesajları basitçe ‘Trans hakları insan haklarıdır. Translara çalışanlarımız, müşterilerimiz ve iş arkadaşlarımız olarak değer veriyoruz,’ oldu.

İmzaları, LGBTİ+ kampanya örgütü Stonewall organize etti. Stonewall yöneticisi Nancı Kelley:

‘Trans eşitliği için öne çıkan bütün iş dünyası liderleriyle gurur duyuyoruz. Bütün bu kuruluşlar, önde gelen şirketlerin sırtlarını dayadıkları trans topluluğuna güçlü bir mesaj yolluyorlar,’ dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

29 Paylaşımlar
Paylaş29
Tweetle
Paylaş
Pin