fbpx   .  

Disney Parkları, Çalışanlarının Cinsiyetsiz Kostümlerine İzin Vereceğini Açıkladı

Disney Parks, daha çeşitli ve kapsayıcı bir büyülü krallık için kendilerini yeniden tasarlıyor. Ünlü tema parklarından herhangi birinin ziyaretçileri, ikonik Micky Mouse kulak şapkasının gökkuşağı renginde bir versiyonunu satın alabilecekken, çalışanlar artık kostüm, mücevher, saç ve tırnak seçimlerinde non-binary kurallara bağlı olmayacak. Yeni politikalar ve kurallar, şirketin ana ilkelerine kapsayıcılığın da eklenmesinin bir sonucu.

Parklar bölümü başkanı Josh D’Amaro,

 

“Hepimizin ait olduğu bir dünya için çalışmaya devam ederken bu sadece bir başlangıç, yapılacak daha çok şey var, ancak dinlemeye, öğrenmeye ve anlamlı iyileştirmeler yapmaya kararlıyız.” 

Disney çalışanlarını (veya bilindiği şekliyle ‘oyuncu kadrosunu’) bir ankete tabi tuttu ve kapsayıcılığın önemli bir endişe alanı olduğunu gördü. Şirket, konuyu, şirket içinde alınan her karara rehberlik eden üç ana ilkesi (güvenlik, nezaket gösterme ve verimlilik) çerçevesinde ele alarak yanıt verdi. Bu ilkelere artık kapsayıcılık da eklendi.

Konuklar için bu değişiklik, gökkuşağı renginde fare kulaklı şapka gibi daha fazla LGBTİ+ kapsayıcı ürün görecekleri anlamına gelirken, kostümler artık tekerlekli sandalye kullanan konuklar için de mevcut olacak. Çalışanlar için yeni gelişme, cinsiyet yelpazesinde daha yüksek bir ifade seviyesine izin veriyor. Geçmişte, oyuncu kadrosu ikili temelli bir kıyafet yönetmeliğine uymak zorundaydı. 

“Yeni yaklaşımımız, saç stilleri, mücevherler, tırnak stilleri ve kostüm seçimlerini çevreleyen kişisel ifade biçimleri açısından daha fazla esneklik sağlıyor; ve ayrıca uygun ve görünür dövmelere de izin veriyor,” diye yazdı D’Amaro.

“Bunları yalnızca günümüzün işyerinde geçerli olacak şekilde değil, aynı zamanda kadro üyelerimizin kültürlerini ve işyerinde bireyselliklerini daha iyi ifade etmelerini sağlayacak şekilde güncelliyoruz.”

Aktivistler kararı sevinçle karşıladı. 

Out and Equal’ın başkanı Erin Uritus yaptığı açıklamada, “Disney’in hareketi, dahil olma ve ait olma yolunda yürüyen bir şirketin güçlü bir örneğidir” dedi. “Bu değişikliklerle, oyuncular tam ve özgün benliklerini işlerine getirebilirler. Daha fazla Disney misafiri, şirketin her seviyesindeki insan çeşitliliğinin yansımasını görebilecek.” 

Disney Parkları ve programları, LGBTİ+ topluluğu içinde oldukça popülerdir ve şirket, geçmişte parklarını ve ürünlerini topluluk için daha hoş hale getirmek için çaba göstermiştir. 2019’da, Years and Years’ın açık solisti Olly Alexander, bir Disney parkında düzenlenen ilk LGBTİ+ etkinliği olan Disneyland Paris’in Magical Pride’ın ana sanatçılarından biri olarak seçildi.

D’Amaro, değişikliklerin, oyuncu kadrosunun deneyimlerini ve kimliklerini daha özgür bir şekilde ifade etmelerine izin vererek “konuklara daha zengin, daha kişisel ve daha ilgi çekici deneyimler” yaratmak için tasarlandığını söyledi. 

“Nereye gittiğimiz konusunda heyecanlıyım ve yakında paylaşacak çok şeyimiz olacak. Bu yolculukta bize katıldığınız için teşekkür ederiz.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.