fbpx   .  

Doktorlar, Doğum Yapabilmesi İçin Trans Bir Kadına Rahim Nakletmeyi Planlıyor

Hindistan, Delhi’deki Olmec Transgender Cerrahi Enstitüsü’nden Dr. Narendra Kaushik, transseksüel bir kadına rahim nakletmeye çalışacağını açıkladı.

Hiçbir zaman başarıyla gerçekleştirilmeyen prosedür, alıcının doğum yapmasına izin verebilir.

 

Kaushik,

 

“Her trans kadın mümkün olduğu kadar kadın olmak istiyor. Ve buna anne olmak da dahil. Bunun yolu, böbrek veya başka bir organ nakli gibi rahim naklinden geçiyor.”

Ancak Kaushik, prosedürün ne zaman gerçekleştirileceğinden emin değil. Rahim ölen bir donörden gelecek.

“Bu gelecek. Bunun ne zaman olacağını tam olarak tahmin edemiyoruz ama çok yakında olacak. Planlarımız var ve bu konuda çok iyimseriz.”

Danimarkalı Kız filminin konusu olan Lile Elbe, 1931’de bir rahim nakli geçirdi, ancak prosedür sırasında aldığı bir enfeksiyonun kalp krizine yol açmasından aylar sonra öldü. Trans olmayan bir adam olan Eddie Redmayne, filmde Elbe’yi oynadı. O zamandan beri, yapımcıların rolü oynamak için transseksüel bir kadını işe almadığı tepkisinden sonra rolü üstlendiği için özür diledi.

“O filmi iyi niyetle yaptım ama bence bu bir hataydı. Oyunculukla ilgili hayal kırıklıklarıyla ilgili daha büyük tartışma, birçok insanın masada sandalyesi olmamasından kaynaklanıyor. Bir seviyelendirme olmalı, yoksa bu tartışmaları yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Elbe’nin 1930’da cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren bilinen ilk kişi olduğuna yaygın olarak inanılıyor. Elbe’den önce trans bireyler için cerrahi seçeneklerin çoğu basitçe cinsel organların alınmasıydı.

Elbe, ticari olarak bir sanatçıydı ve Kopenhag’daki Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. Oradayken, Elbe’yi resimlerinin çoğunda bir model olarak kullanan, neé Wegener olan Gerda Gottlied ile tanıştı. Ameliyatla ilgili medyanın sansasyonunun ardından, bir Danimarka mahkemesi Wegener ile olan evliliğini iptal etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.