fbpx   .  

Yunanistan LGBTİ+ Dönüşüm Terapisi Yasağını Geçti!

On dört ülke zaten zararlı uygulamayı yasaklıyor.

Yunanistan, psikologların ve diğer sağlık uzmanlarının LGBTİ+ bireylerinin cinsel yönelimini veya cinsiyet kimliğini değiştirmeye çalışmasını yasaklayan bir yasayla bu hafta reşit olmayanlar için dönüşüm terapisini yasakladı.

 

Sağlık Bakanı Thanos Plevris parlamentoya verdiği demeçte,

 

“Reşit olmayan bir kişi farklı bir cinsel yönelim seçtiğinde, ebeveynlerinin bu çocuğun “normale dönmesi” için sözde “tedavilere” devam edebileceğini belirten bazı yanlış tedaviler vardı. Açıkçası bu tedaviler sadece bir terapi değil, bilimsel olarak da desteklenmiyorlar.”

Tasarı ile, dönüşüm terapisine girmek isteyen yetişkinlerden “açık onay” alınacak ve ruh sağlığı uzmanları, yasayı ihlal etmeleri durumunda para cezası ve hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecekler.

Tasarı ayrıca dönüşüm terapisi için reklamları da yasaklıyor.

Ana akım ruh sağlığı ve tıbbi kuruluşlar, dönüşüm terapisini zararlı olduğu için kınadılar. Uygulama, hayatta kalanlar arasında artan depresyon, anksiyete ve intihar riski ile ilişkilendirilmiştir.

JAMA Pediatri’de bu yılın başlarında yayınlanan bir araştırma, dönüşüm tedavisinin Amerika Birleşik Devletleri’ne yılda 9,23 milyar dolara mal olduğunu ve bunun sonucunda ortaya çıkan zihinsel sağlık ve bağımlılık sorunlarıyla ilişkili maliyetler olduğunu tahmin ediyor.

ABD’de on dört ülke ve 20 eyalet dönüşüm tedavisini yasakladı. Fransa, Yeni Zelanda ve Kanada bu yılın başlarında dönüşüm tedavisini yasakladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.