fbpx   .  

Dua Lipa: LGBTİ+ Hakları İçin Mücadele Etmek Benim Görevim!

İngiltere’nin en büyük pop starı karantina süresince güvende olmadıkları ortamlarda mücadelen eden kuir gençlerin kalbini kırdığını söyledi.

Dua Lipa eşcinsellere süslü ve mükemmel pop şarkılarıyla çok fazla şey vaat etti- ama görünürlüğünü LGBTİ+ hayranlarının haklarını savunmak için kullanmakta da kararlı.

 

 

İngiltere’nin pop yıldızı Attitude’un Aralık kapağında arz-ı endam ederken, bir müttefik olarak konuşmanın ve farkındalığı artırmanın kendisinin ‘görevi’ olduğunu ifade ediyor.

‘Arkadaşlarım ve ekibimden birçok kişi LGBTİ+ topluluğunun bir parçası. Ve onlar bana inanılmaz ilham veriyorlar, bana çok şey öğrettiler- hepsi benim rol modellerim.’

‘İstediğin kişiyi sevebilmek kesinlikle bir hak. Sadece LGBTİ+ topluluğundan arkadaşlarım olduğu için değil, her insan bunu hak ettiği için. Bu çok bağlı hissettiğim ve uğruna savaşmaya devam edeceğim bir şey.’

25 yaşındaki Dua, liste başı olan albümü ‘Future Nostalgia’yı karantinanın başında yayınladı. Güvende hissettikleri alanlarında olamayan, belki de tehlikeli bir yerde kapana kısılmış hisseden LGBTİ+ bireyler için bu karanlık zamanlarda titrek bir ışık oldu.

‘Gerçekten kalbimi kırıyor. Nasıl hissettiğimi kelimelere dökmek zor, etraflarında olan bir şeyler yüzünden hayatlarına devam edemeyen insanlar. Bunu sindirmek çok zor. Bunun nasıl hissettirdiğini ancak hayal edebilirim.’

Ünlü şarkıcı sözlerine,

‘Sesimi farkındalık yaratmak, destek göstermek, konuşmak, insanlara görünür ve güvende hissettirmek, vakıflarla iletişim kurmak ve kendi payıma düşen kısmı yapmak için kullanmak… Bunu görevim olarak görüyorum,’ diye devam etti.

2018’de Şangay’daki şovunda gökkuşağı bayrağı açan hayranlarının zorla dışarı atılmaları hakkında konuşmaktan, Şubat’ta Disney’de Mardi Gras’da sahne almaya, Dua eşcinsel ikonluğunu kazandı. Ancak hala bu onura alışmaya çalışıyor.

Dua mütevazı bir biçimde,

‘Kendime bu şekilde hitap etmek gerçekten zor, ama yine de o enerjiyi yansıtmaya çalışıyorum.’

‘Bu kadar sevgi, heves ve yaratıcılıkla dolu bir topluluk olduğu için çok minnettarım. Hani ‘şeker ve tuz her şeyi güzel yapar’ derler ya. Eşcinsel topluluğu işte bu.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.