Dünya Çapındaki Pride Festivalleri Dijital Ortamda Yapılacak: Global Pride

 Dünya Çapındaki Pride Festivalleri Dijital Ortamda Yapılacak: Global Pride
Digiqole ad

Dünyayı etkisi alan koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapındaki birçok etkinlik ve genelde hazirandan temmuz ayına kadar süren sayısız Pride festivali ya iptal edilmek ya da ertelenmek zorunda kaldı. ABD’deki L.A. Pride’ı ve Washington D.C.’deki bütün Pride festivalleri ertelendi. Yayınlanan bir rapor, koronavirüs sebebiyle etkilenen yüzden fazla etkinlik olduğunu ileri sürdü. Şimdiyse organizatörler bu etkinlikleri bir günlüğüne ‘Global Pride’ başlığı altında dijital ortama taşımaya çalışıyor.

27 Haziran Cumartesi günü Avrupa, Amerika, Asya ve Güney Afrika’daki Pride organizatörleri geleneksel kutlamaları dijital ortamda kutlamak için çevrimiçi platformları kullanacak. Bir açıklamaya göre canlı yayınlarda ‘müzikal performanslar, konuşmalar ve insan hakları aktivistlerinden önemli mesajlar’ bulunacak.

Avrupa Pride Organizatörleri Birliği’nin başkanı Kristine Garina yapıtğı bir açıklamada,

“Global Pride, LGBT hareketlerini olabildiğince iyi bir şekilde gösterecek. Hepimizin yalnız ve üzgün hissettiği bir zamanda dayanışmamızı gözler önüne serecek. Her şeyden önce, Pride’ın her zamankinden daha büyük ve daha güçlü olacağına dair kararlılığımızı ve azmimizi göstereceğiz.” Dedi.

Global Pride’da hangi ünlü isimlerin performans sergileyeceği henüz yayınlanmadı. Yerel organizatörler kendi Pride’larını canlı yayın yapabilmek için form doldurabilecek.

United States Association of Prides’ın eş başkanı Ron deHarte yaptığı bir açıklamada,

“Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geleneksel Pride festivalleri, LGBT topluluğunun gücünü ve dayanıklılığını kutlamak ve tüm bireylerin sosyal adalet ve eşit haklarına ilişkin farkındalığını artırmak için bir araya gelen 20 milyon insanı birleştirmektedir. Yeni koronavirüs salgınına rağmen dijital ortamda umut, rahatlık ve sevgi mesajı vereceğiz ve dünyanın her yerine bu mesajı yaymaya çalışacağız.” Dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

94 Paylaşımlar
Paylaş93
Tweetle
Paylaş
Pin1