Google, Apple ve Dünya Devi 30 Şirketten Daha Trans Öğrenciye Müthiş Destek!

 Google, Apple ve Dünya Devi 30 Şirketten Daha Trans Öğrenciye Müthiş Destek!
Digiqole ad

Aralarında Apple ve Microsoft’un da bulunduğu 32 şirket, trans bir öğrencinin okul yönetimiyle olan davasında öğrenciyi destekleyen bir bildiri yayınladı.

Trans genç Drew Adams, okulundaki erkekler tuvaletini kullanmaktan mahrum bırakıldı. 2015’te geçiş sürecini tamamlayan Adams, kim tarafından yapıldığı belirtilmeyen bir şikayet üzerine cinsiyetsiz tuvaletleri kullanmak durumunda bırakıldı.

Adams, Lambda Legal yardımı ile okulun yönetim kuruluna dava açtı ve ABD anayasasının 14. maddesinde yer alan “Eşit Koruma” ilkesini çiğnediklerini belirtti. 

Mahkeme, 26 Temmuz 2018 tarihinde Adams’ın davayı kazandığına karar verdi fakat okul yönetimi temyiz başvurusunda bulundu.

Yakın zamanlarda ise Adams’ı destekleyen bir bildiri yayınlandı. Başta teknoloji ve sağlık firmaları olmak üzere 32 büyük şirket trans öğrenciye destek verdi. 

Bildiride yer alan şirketler aşağıdaki şekilde: 

Airbnb, Asana, CREDO Mobile, Deutsche Bank, eBay, General Assembly Space, GitHub, Glassdoor, GlaxoSmithKline, Google, IBM, Indiegogo, Kaiser Permanente, Knotel, Levi Strauss & Co, Linden Research, Lyft, Mapbox, Marin Software Incorporated, MassMutual Life Insurance Company, Mitchell Gold + Bob Williams, NIO USA, Patreon, Postmates, Replacements, Shutterstock, Spotify, Tumblr, Xerox Corporation ve Yelp.

Bildiride, söz konusu yasanın çiğnenmesi veya kaldırılması halinde şirketlerinde trans çalışanların zarar göreceği ve trans ebeveynleri olan çocukların kötü etkileneceği ifade edildi. Destek veren şirketlerin büyük bir kısmı sosyal medyayı da kullanarak bildiriye destek verdiklerini duyurdu.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin