fbpx   .  

Dünya Kayak Şampiyonu Hig Roberts Eşcinsel Olarak Açıldı

Dünya kayak şampiyonu Hig Roberts, eşcinsel olarak açıldı ve kimliğini gizlemenin Alp disiplininin en üst kademelerindeki performansını engellediğini ortaya koydu.

Roberts, Amerika Birleşik Devletleri’nde eşcinsel olarak açılan ilk erkek Alp kayakçısı oldu.

 

 

Ancak Roberts için kendini kabul etmeye giden yol uzun bir yolculukmuş. İlk olarak 12 yaşındayken eşcinsel olabileceğini fark etmeye başlamış, ancak bu duyguları derine gömmüş çünkü eşcinsel olma fikrini profesyonel bir kayakçı olmakla uzlaştıramamış.

29 yaşındaki sporcu kısa süre önce profesyonel Alp disiplini kayağından emekli oldu ve finans alanında kariyer yapmak için Norveç’e taşındı, ancak genç sporculara kayak yapmanın en yüksek kademelerinde kendileri için bir yer olup olmadığını sorgulamalarına yardımcı olmak için açılmak istemiş.

Roberts, The New York Times’a,

“Kim olduğum ve profesyonel bir atlet olarak açıkça eşcinsel olamamak, performansımı gerçekten engelliyordu. Bir sabah uyandım ve yeter artık dedim.”

“Bu sporu her şeyden çok seviyorum- bunu yaptığım için çok şanslı ve ayrıcalıklıyım- ama olmak istediğim kişiyi elde etmeye çalışmadan başka bir gün daha geçiremem.”

Roberts, eşcinsel olarak açıldıktan sonra “mutlu olmaya hazır”.

Kariyeri boyunca iki ulusal şampiyonluk kazanan kayak şampiyonu, elit sporun hiper-erkeksi ortamında açılmak için çabaladığını söyledi.

“Avrupa’da profesyonel bir kayakçı olarak, kadınların ilgisini çektiğiniz ve neredeyse gerçek dışısınız gibi bir fikir var” dedi.

Roberts ekledi:

“Ben eşcinselim. Bu benim parçam ve bundan gurur duyuyorum ve mutlu olmaya hazırım. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.