fbpx   .  

Dünya Onur Yürüyüşü (World Pride) 2025’in Ev Sahipliğini Tayvan Yapacak

WorldPride 2025, Tayvan’ın Kaohsiung şehrinde gerçekleştirilecek ve bu, bir Doğu Asya ülkesinde düzenlenecek ilk WorldPride olacak. Kaohsiung Pride, etkinliğe ev sahipliği yapmak için Washington DC’nin Capital Pride Alliance’ını geride bırakarak etkinliği düzenleme hakkını kazandı.

Bugünkü karar, InterPride’ın bu hafta gerçekleştirilen 2021 genel toplantısında, dünyanın dört bir yanından 300’den fazla üye kuruluşun oy kullanmasının ardından geldi. InterPride, WorldPride’ın arkasındaki organizasyon olma niteliğini taşıyor. Toplantıda non-binary aktör ve müzisyen Kat Cunning’in performansları da yer aldı.

 

Kaohsiung sözcüsü Darien Chen, “WorldPride 2025 Tayvan Ekibi, bizden önce yolu aydınlatan herkese, bu harika organizasyonu ve platformu inşa eden InterPride’a ve Tayvan için bu muhteşem fırsatı sunan destekçilerimize teşekkür etmek istiyor” dedi. InterPride, bir basın açıklamasında: “Bu, Asya’da değişime öncü olmak, InterPride’ın misyonunu desteklemek ve dünyadaki insan haklarını ilerletmek için planladığımız 4 yıllık bir yolculuğun başlangıcıdır” diyerek durumdan memnuniyetlerini dile getirdi.

 

InterPride, her iki aday kuruluşun da ortaya koyduğu işten gurur duyduğunu söyledi.

“Capital Pride Alliance, WorldPride 2025’i düzenleme fırsatına sahip olduğu için Kaohsiung Pride’ı tebrik ediyor. Onlara başarılı bir etkinlik için en içten dileklerimizi sunuyoruz. Capital Pride İcra Direktörü Ryan Bos, Capital Pride olarak, önümüzdeki üç yılı Haziran 2025’te Washington DC’de düzenleyeceğimiz onur yürüyüşü için çalışarak geçecek.”

WorldPride, LGBTİ+ hakları bilincini küresel ölçekte teşvik eder ve InterPride’ın üye kuruluşlarından biri tarafından lisanslanır. İnsan hakları konferansları, konserler ve yürüyüşlerden oluşur.

InterPride Eşbaşkanı Julian Sanjivan, “WorldPride’ı bu bölgeye ilk kez getirmek, oradaki LGBTİ+ topluluğu için insan hakları konusunda çok ihtiyaç duyulan görünürlük ve farkındalık üzerinde önemli bir etki yaratacak  ayrıca milyonlarca kişiye bu konuda daha fazlasını yapabilme olanağı sağlayacak. Çin, Hong Kong, Japonya, Güney Kore, Malezya, Singapur, Tayland, Filipinler, Vietnam ve Endonezya dahil olmak üzere çevre ülke ve bölgelerden katılım bekliyoruz.”

WorldPride daha önce Roma, Kudüs, Londra, Toronto, Madrid, New York ve Kopenhag’da gerçekleşti. Sidney, WorldPride 2023’e ev sahipliği yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.