Yumurtalıklarını Aldırmak İsteyen Lezbiyen Kadın, Doktor Tarafından, Yönelimi Değişebilir Bahanesi İle Reddedildi

 Yumurtalıklarını Aldırmak İsteyen Lezbiyen Kadın, Doktor Tarafından, Yönelimi Değişebilir Bahanesi İle Reddedildi
Digiqole ad

İrlanda’da lezbiyen bir kadının doktoru tarafından “cinsel yöneliminin değişmesi” ihtimalinden dolayı histerektomi uygulamayı reddettiği iddia edildi.

Rachel Champ, henüz 10 yaşından beri son derece sancılı regl dönemlerinden geçtiğini ifade ediyor.

Şimdi 27 yaşında olan Rachel, her iki yumurtalığında da endometriozis ile uyumlu kistleri olduğu için histerektomi yaptırmak istiyor.

Champ, hiçbir ilacın kendisini daha iyi hissettirmediğini ve acısını hafifletmek için iki ameliyat geçirdiğini söylüyor.

BuzzFeed’e konuşan kadın, “17 yıldır bu acıyı çekiyorum ve menopozu da düşündüğümde bu acıyla 20 yıldan fazla bir süre mücadele etmem gerekecek. Hayat kalitemi iyileştirmek amacıyla histerektomi kararını hangi noktada verebileceğimi bilmek istedim.”

Doktoru, Champ’a kararının “yaşadığı acı yüzünden çok acele verildiğini” ve daha sonra çocuk isteyebileceğini söylediği öğrenildi.

Ancak, o ve eşi, zamanı geldiğinde evlat edinmeyi planladıklarını doktora açıkladı.

Doktor çifte,

“Koşullar sizin için değişirse pişmanlık duymanızı istemiyorum. Belki eşinden ayrılırsın, cinsel yönelimin değişir ve biriyle tanışırsın, tanıştığın adam çocuk ister” dedi.

Champ, ne olduğunu paylaşmak için Twitter’a koştu. O kadar öfkeliydi ki bu tweetleri hızla viral oldu ve bir haftadan biraz fazla bir süre içinde neredeyse 500.000 beğeniyle sonuçlandı.

“Bugün bir jinekoloğun, eşimden boşanırsam, cinsel yönelimim değişirse ve bir erkekle tanışırsam pişman olabilirim diye, bana beni ağrılarımdan kurtaracak histerektominin doğru bir seçenek olmadığını söylemesine inanamıyorum arkadaşlar.”

BuzzFeed ile yaptığı röportajda Champ, kadınların sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda karşılaştığı “engelleri” vurgulamak için hikayesini paylaşmak istediğini açıkladı.

Kendisi şunları söyledi: “Hayatımın diğer alanlarında olduğu gibi, kadınların, özellikle de LGBTİ kadınların, sağlık hizmetlerinden saygın ve hoşgörülü bir şekilde yararlanmaya çalışırken karşılaştıkları engellere biraz dikkat çekmek için deneyimimi paylaşmak istedim.”

Binlerce insan tweet’e yanıt olarak Champ’a olan desteklerini dile getirdi ve birçoğu sağlık hizmetlerinden yararlanma konusundaki kendi hikayelerini paylaştı.

“Bir (erkek) doktor bir keresinde arkadaşıma histerektomi yaptıramamasını, çocuk isteyebileceğini anlatmıştı ve bu durumda kendisi, evlat edinmenin bir seçenek olduğunu söylediğinde, ona evlat edinmenin doğru olmadığını söyledi” diye yazdı bir kişi. “Hem de söz konusu arkadaşım da evlatlıktı.”

Bir diğeri şunları ekledi: “İş arkadaşım 50 yaşına giriyor, 3 çocuğu var, hem de yaşları büyük neredeyse 10 aydır aşırı kanaması olduğu için jinekologuna gitti ve başka bir çocuk sahibi olmaya karar verirse diye histerektomi yapmayacakları söylendi…”

Champ, aldığı geri dönüşlerin ‘inanılmaz fazla’ olduğunu söyledi: “Beni en çok şaşırtan şey, benimkine çok benzeyen kendi hikayeleriyle yanıt verenlerin sayısı. Diğer insanların yaşadığı benzer deneyimleri okumak gerçekten duygusal ve zordu.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin