Dünyanın En Kapsayıcı Etkinliği 2018 Gay Olimpiyatları Paris’te!

 Dünyanın En Kapsayıcı Etkinliği 2018 Gay Olimpiyatları Paris’te!
Digiqole ad

10,000’den fazla sporcunun toplandığı dünyanın en kapsayıcı etkinliği olan Gay Olimpiyatları, bu yıl Paris’te gerçekleşiyor.

4-12 Ağustos arasında yapılması planlanan etkinliğe 91 farklı ülkeden katılım bekleniyor ve bunların arasından 20 ülkede eşcinsellik suç kapsamında. Bir sonraki turnuva ise 2022’de Hong Kong’da gerçekleşecek.

Bildiğimiz Olimpiyatlar gibi her dört senede bir düzenlenen etkinlik, ilk defa 1982 yılında San Francisco’da yapılmıştı. 

Eski Olimpik şampiyon Tom Waddell’in fikri olan yarışma, bir gay bowling yarışmasından esinlenilerek tasarlandı. Waddell en başta organizasyonun adını Gay Olimpiyatları koymak istese de, Birleşik Devletler Olimpiyat Komitesi “Gay” ve “Olimpiyat” kelimelerinin yanyana gelmesinin imajlarına yönelik bir zedelenmeye yol açacağı gerekçesiyle dava açmıştı.

Waddell’in motivasyonu her zaman insanların özgür olmaları ve oldukları kişi olarak davranabilmeleri olmuştu. Öldüğünde ise kızı sadece 4 yaşındaydı.

Benzeri spor etkinliklerinde trans bireylerin kabul ve yarış süreci sancılı iken, Gay Olimpiyatlarında benzer bir problem yaşanmıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

51 Paylaşımlar
Paylaş51
Tweetle
Paylaş
Pin