fbpx   .  

Dünyanın En Ünlü 5 LGBTİ+ Mahallesi

Her ne kadar günümüzde LGBTİ+ bireyler geçmişe göre daha özgür hissetseler de ünlü eşcinsel mahalleleri turist çekmeye devam ediyor.

Bir eşcinsel mahallesi terimi yaklaşık yüzyıl önce ortaya çıktı. Eşcinsel ve kuir insanlar tehlike ve önyargıdan uzak durma isteği hissetmişlerdi. Bu yüzden bu mahalleler Batı dünyasında geçmişte oldukça yaygın olan homofobik gerçekliğe bir alternatif olarak ortaya çıktı.

 

 

Bizim zamanımızda LGBTİ+ mahalleler geçmişte olduğu kadar elzem değil zira eşcinsel insanların kamusal kabulü her sene daha da iyileşti. Ayrıca online iletişimin gelişmesi LGBTİ+ bireylerin böyle yerlere ihtiyaç duymadan birbirlerini bulabilmelerini sağladı.

Yine de LGBTİ+ tarihinin önemli bir parçası olan bu yerleri görmek isteyebilirsiniz. İşte en meşhur beş LGBTİ+ mahalle. Daha fazla çeşitlilik olması için her ülkeden bir tane seçtik.

ABD- West Village/New York

Büyük Elma aynı zamanda eşcinsel tarihinin harika bir merkezi. Bunun bir sonucu olarak, bu en kalabalık ABD şehrinin en ‘iyi’ LGBTİ+ mahallesini seçmek biraz zor. Park Slope, Soho ve Hells Kitchen gibi bölgelerin büyük eşcinsel toplulukları var. Ancak gezegenin ‘en eşcinsel’ tarihi muhtemelen West Village’la ilgili.

Burada LGBTİ+ bireyler için her şeyi değiştiren bir isyan yeri mevcut: Stonewall Inn. Ayrıca dünyanın en büyük Pride’ı burada bitiyor. Tam anlamıyla eşcinsel tarihiyle nefes alan bir yer.

İspanya-Chueca/Madrid

İspanya dünyadaki en LGBTİ+ dostu ülkelerden biri. Yine de bu kabullenici ülkenin bazı özel bölgeleri olmadığı anlamına gelmiyor. Bunlardan biri de eşcinseller için bütün İspanya’dan daha büyük olan Madrid mahallesi Chueca.

Pride bayraklarının balkonlardan sallandığını görünce doğru yerde olduğunuzu anlayacaksınız. Ayrıca mahallenin enerjisi kesinlikle anlamanız ve yaşamanız gereken bir şey. Burası kalabalık bir gece hayatı festivali ve herkese evinde hissettiriyor.

Meksika- Zona Rosa/Mexico City

Mexico City’nin merkezinde yer alan eşcinsel mahallesi Zona Rosa tamamen bir bohem cenneti. Bölge hem yerliler hem de turistler arasında yoğun gece hayatı ve başka bir yerde göremeyecekleri havalı sanat ortamıyla tanınıyor.

Art Space’teki kuir sanat koleksiyonu muhteşem. Kinku gibi mekanlar dans etmek ve istediğiniz zaman takılmak için mükemmel. Kuir bireyler için uygun oyuncak dükkanları Zona Rosa’da mevcut.

LGBTİ+ dostu mahallede yer alan Koreli diaspora da işin cabası. Bölgeyi ziyaret eden herkesin otantik mutfaklarını tatması gerek.

İtalya- Via San Giovanni, Laterano/Roma

Aslında İtalya’nın başkenti, sokaklarda Pride bayrağı görmeyeceğiniz bir yer. İtalyanlar aşırı gizli ve muhafazakarlar ve yabancılara karşı ne kadar sıcakkanlı oldukları düşünülürse bu oldukça şaşırtıcı.

Yine de İtalya’nın merkezi ‘LGBTİ+ caddesi’ Roma’nın tam kalbinde, mimari bir harika olan Kolezyum’un gölgesinde yer alıyor. Via San Giovanni adındaki cadde çok fazla şey vaat ediyor. Birçok LGBTİ+ kafe ve teras barı yan yana. En çok sevdiğinizi seçmekte özgürsünüz!

Yaz gelince LGBTİ+ hayatı başka bir yere transfer oluyor: şehrin eteklerinde yer alan ve basitçe ‘Eşcinsel Mahallesi’ denen açık hava etkinliğine. Maksimum etki ve ilham için, şehri senenin en sıcak zamanında ziyaret etmelisiniz.

Birleşik Krallık- Soho/ Londra

Rastgele biri Birleşik Krallık’taki LGBTİ+ topluluklarını düşününce genelde akıllarına Brighton, Manchester ya da her ikisi de gelir. Ama Londra’da tarihi önemi olan eşcinsel mahallesi Soho’yu da unutmamak gerek.

Bölge, hemen yakınında bulunan Trafalgar Meydanı gibi etkenler yüzünden her zaman yerliler ve turistlerle dolu. Yerel LGBTİ+ topluluğunun bazı yeni üyeleri şehrin başka bölgelerini tercih etse de, Soho muhtemelen sonsuza kadar eşcinsel hayatın merkezi olarak kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.