Dünyanın İlk Non-Binary Sesli Asistanı, Siri ve Alexa’ya Rakip Oluyor!

 Dünyanın İlk Non-Binary Sesli Asistanı, Siri ve Alexa’ya Rakip Oluyor!
Digiqole ad

İlk non-binary sesli asistan olan Sam, Siri ve Alexa ile mücadele etmek için araştırmacılar tarafından tanıtıldı.

Accenture Labs ve Edinburgh merkezli metin okuma teknolojisi sağlayıcısı CereProc, non-binary bir AI sesi oluşturmak için bir araya geldi. Böylece kuir insanlar için temsil sağlıyor ve sesli asistan cinsiyet önyargılarına meydan okuyorlar.

Juniper Research tarafından bu yıl yayınlanan bir rapora göre, tüketiciler 2020’nin sonunda 4,2 milyar cihazda sesli asistanlarla etkileşime girecek ve bu rakamın 2024’te 8,4 milyara ulaşması bekleniyor.

Ses asistanlarının dünyasına uzun zamandır Siri ve Alexa olan kadın sesleri hakim, ancak araştırmalar bunların cinsiyet önyargısını güçlendirdiklerini göstermiş.

UNESCO’nun (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) 2019 tarihli bir raporu şöyle diyordu: “Asistan, komut verenin sorduğunun ötesinde bir aracılık gücüne sahip değil. Komutları kabul eder ve üslupları ne olursa olsun sorgulara yanıt verir.”

“Pek çok toplulukta bu, kadınların boyun eğdiği ve kötü muameleye toleranslı olduğu şeklindeki yaygın cinsiyet önyargılarını güçlendiriyor.”

Insider’a göre, Sam’in sesini geliştirmek için Accenture non-binary kişilerle röportaj yaptı ve anketlerini ve ses kliplerini doğru konuşma kalıpları, iş seçimi ve sesi oluşturmak için kullandı. Cereproc daha sonra bu bulguları AI teknolojisini kullanarak bir metinden ses modeline çevirdi.

Accenture’ın kıdemli genel müdürü ve teknoloji inovasyon lideri Marc Carrel-Billiard şunları söyledi:

“Cinsiyetten bağımsız ses örnekleri daha önce yayınlanmış olsa da Sam, herhangi bir yazılım çözümüne entegre edilebilen ilk non-binary yapay zeka tabanlı dijital ses çözümüdür.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

31 Paylaşımlar
Paylaş31
Tweetle
Paylaş
Pin