Dünyanın İlk Pan-Afrikan Pride Etkinliğine Hazır Olun!

 Dünyanın İlk Pan-Afrikan Pride Etkinliğine Hazır Olun!
Digiqole ad

Yeni ve sanal bir pan-Afrikan Pride etkinliği, “dünyanın göz ardı ettiği Afrika’da yaşayan kuir bireylerin kişisel hikayelerini” bütün gerçekliğiyle gözler önüne sunmaya söz veriyor. Pride Afrique, 14 ve 16 Ağustos tarihleri arasında üç gün boyunca sürecek. Star Observer’a göre, etkinliğin dört dilde yayınlanması ve “Afrikalı kuirlerin çeşitli ülkede ve ülke dışındaki hikayelerini anlatması” planlanıyor.

Etkinliğin organizatörü David Nnanna Ikpo, Star Observer ile yaptığı röportajda şunları söyledi,

“Küresel medya tamamıyla homofobik ve umutsuz Afrika söylemleriyle dolup taştı. Haberlerde sadece yoksullukla ya da açlıkla varız. Kuir kadınlar, çocuklar, sağlık çalışanları, sanatçılar ve ebeveynler hem görünmez hem de silinmiş vaziyette.”

Ikpo, Pride Afrique’nın bu ‘yıkıcı tasvirlerle’ direkt olarak savaşma amacının olmadığını, bunun yerine marjinalleştirilmiş Afrikalı kuirlerin seslerini duyurabileceği küresel bir platform sağlamak olduğunu söyledi.

Pride Afrique, ‘eşcinsel aşkın kuşaklararası olması, cinsiyet uyumlama süreci, kuir ebeveynlik ve inançlar arası kuir devrimleri’ gibi konulara değinerek kutlama yapacak.

Afrika’nın tarihindeki köleliği ve koloniciliği göz ardı etmek imkansız olurdu, bu yüzden Ikpo, bu konulardan da utanmıyor. Utanmak yerine bu unsurların, ‘içerik yaratma ve hikaye anlatma’ özellikleri olduğunu söylüyor.

Ikpo, Pride Afrique ile göz ardı edilmiş hikayeleri daha fazla insanla paylaşmanın önemli bir unsur olduğunu da vurguladı.

“Hazır bir araya gelmişken, kuir hikayeleri bir araya getiriyorken ve Pride’ı kutluyorken elimizden geleni yapmalıyız.”

14 ve 16 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlik, Pride Afrique’ın internet sitesinden izlenebilir olacak ve canlı yayın İngilizce, Arapça, Fransıza ve Portekizce olmak üzere dört dilde yayınlanacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

26 Paylaşımlar
Paylaş26
Tweetle
Paylaş
Pin