fbpx   .  

Düşler Ülkesinin Gel Git Akıllısı: İrem Derici

Hep söylediğim gibi “sıfırdan bir ünlü yaratan ve memlekette “say bakalım 5 ünlü” dendiğinde akla gelecek isimlerden biri olan pop şarkıcısı, O Ses Türkiye’den, listeleri sallayan albüm ve single’lara, “Kalbimin Tek Sahibine”’den, “Zorun Ne Sevgilim”e her daim yükselen bir grafik ve Türkiye’nin neredeyse tek kimlik sahibi ismi. Hande Yener’in oturamadığı gey ikonu tahtına en yakın aday. Ben dahil herkes İrem Derici’ye bayılıyor, şarkılarını seviyor, sosyal medyada paylaştıklarını beğeniyor.. Kısacası İrem Derici’yle ilgili herşeyden hoşlanıyoruz.

Çünkü O; zamanın ve imkanlarının farkında olan, gideceği yolu ve varacağı noktayı en başından bilen ve bu özelliğiyle farklı ve şanslı bir ikon, “sevgiliye minnet etmeyen şarkıları”yla bizi bizden almış, değişmiş, değiştirmiş, kendisinin yanı sıra sanatını da geliştirmiş, keskin tarzı ile bence bu listedeki isimler arasında açık ara bir isim.

Şimdi bizler bu gazla seneye Eşcinsel Onur Haftası’nda kendisini görmek istiyoruz, ya sahnede ya da elinde gökkuşağı bayrağıyla kortejde…

 

Gülmeyin söz konusu İrem Derici ise şaşırma ihtimaliniz çok yüksek!

 

İrem Selam! Öncelikle söylemek isterim ki bütün hallerinle eşcinsel camia sana deli gibi hayran! Şarkıların gey barlarda deli gibi çalıyor ve herkes aynı ritimle dans ediyor inan bana gey camia içerisinde Hande Yener’in oturamadığı gey ikonu tahtına oturabilecek birisi varsa bizim ekibimizce sensin;

İrem Derici kimdir, nasıl oldu da bu kadar hızlı yükseldin?

Ben bir ikon tahtına oturmak yerine sizinle bar taburesine oturmayı yeğlerim diye gireyim muhabbete o zaman. Selam!

Açıkçası ben de bu kadar çabuk nasıl yükseldiğimi anlamadım. İyi bir şeyler yapacağıma inanıyordum, çünkü ben kafaya taktım mı bakışlarımla taşı yararım.

Ama bu hız beni de serseme çevirdi. Korkutuyor da kamçılıyor da.

Müziğini ve tarzını oluştururken etkilendiğin isimler oldu mu?

Şimdi ben ülkeme yönelik müzik yapıyorum. Sanat sanat içindir durumuna hep güldüm, o ne öyle körler sağırlar birbirini ağırlarcılık. O yüzden benim icra ettiğim müzikle kendi dünyamın müziği apayrı.

İcra ettiğim müzikte örnek aldığım isimler ağırlıkla Sezen Aksu, Gülşen, Mustafa Ceceli.

Kendi hayatımın soundtrack’inde Incubus var, Jamiroquai var, Sam Sparro var. Sam Sparro uğruna ülke değiştirdiğim tek erkek, Berlin’e konserine gitmiştim üç sene önce.

irem1Listelerde pek çok rekorun var ancak pek umrunda değil gibi haklı mıyım?

Ya rekor dediğin şey biri gelip kırsın diye var, geçici yani. Evet umrumda çünkü averaj rekorlar değil, kıl payı kırmadım. 50 küsür milyonlarda dolaşıyorken Türkiye rekortmeni videolar benimki şu an 107 milyonda. Hayır umrumda değil çünkü yarın öbür gün başka biri gelip kıracak rekoru, İrem Derici 100 milyonda benim rekorum 200 diyecek (gülüyor).

“Birçok Gay App’teki Profilde “Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısıyım” Yazdığını Gördüm”

Sana sahnede söylerken en romantik gelen şarkın hangisi?

Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı… Çok özel bi’ şarkı o, Söz-Müzik Sezen Aksu. Gey camiası için de özel bi’ şarkı olduğunu düşünüyorum. Bir çok gay app’teki Türk profillerinin biografi kısmında Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısıyım yazdığını gördüm şarkının çıktığı yaz.

Erovizyon hakkında ne düşünüyorsun? Türkiye biliyorsun katılmaya karar verdi, sence Conchita Wurst’u TRT’de görebilecek miyiz?

Conchita’yla alakalı bir anım var. Birinci olduğu gece aşırı mutlu oldum ve umut doldum. Bana sürekli “hakaret” ettiğini sanan bir grup var “İrem Derici travestiye benziyor” diyen. Onlara yönelik bir tweet attım; haydi yine iyisiniz, seneye sakalı bırakıp ben temsil edeceğim ülkeyi diye.

Bunu bir tarafıyla anlayıp bana homofobik diyenler oldu. Gülüp geçtim, keşke bi’ drag queen kadar seksi olabilse çoğu kadın.

Sen Erovizyon’a katılmayı düşünür müsün peki?

Yok kesinlikle kibarca reddedeceğim bir teklif olur eğer bana gelirse. Büyük sorumluluk. Çuvalladığın anda seni bitirmek için elinden geleni yapıyorlar çünkü. Yerin dibine sokmaya yer arıyorlar. Ben insanlar için şarkı söylemeye devam edeyim kendi halimde o bana yeter 🙂

Eşcinselliğe gelecek olursak öncelikle twitter, instagram gibi sosyal medya ağlarındaki paylaşımlarına, Ekin ve Emrullah’ın düğününde “Budur” diye bu haberi retweet etmiştin, homofobik insanlarla ilgili yaklaşımlarını biliyoruz, peki sana bu tweet’lerinden sonra olumlu ya da olumsuz tepkiler geldi mi? İkisinden de örnek verecek olursak en çok etkileyen seni hangileriydi?

İkisi de geldi ama olumsuz ağırlıklıydı. Tırnak içinde “beddua” ettiler bana, inşallah oğlun olur üstüne bir de gey olur diye. Sinirlenmiyorum, üzülüyorum gerçekten çok üzülüyorum böyle düşünenlere. Nasıl yardım edebilirim onlara acaba diyorum.

Sosyal medyada yorum okumayı da bir süre önce bıraktım. Çünkü bana girip “ALLAH BELANI VERSİN İNŞALLAH ÖLÜRSÜN” yazan 6-7 yaşında çocuklar var.

Ve okumayı bırakma sebebim 10 yaşında bi’ kızın “Seksi fotoğraflarım için sayfama beklerim” yazmasıydı bi’ fotoğrafımın altına. İşte bunlar hep iPad’i sussun diye çocuğun eline kakalayan beyinsiz ebeveynlerin eseri. Ay bak kafa gitti sinirden konudan konuya atlıyorum.

Kanser illetinden sonra çağımızın en büyük hastalığının homofobi olduğunu söylemiştin, sence homofobinin tedavisi var mı? Senin bu homofobiklere tavsiyen nedir? Nasıl tedavi olsunlar sence?

Yakın takipteyiz bakıyorum 🙂 Bence en büyük tedavi gey bi’ arkadaş edinmek. Sosyoloji mezunuyum, homofobiyi bir bütün dönem işledik ama bir yere varabildiğimizi hatırlamıyorum. Ben asla bi’ homofobik değildim ama 13 yaşımdayken en yakın arkadaşlarımdan biri gelip lezbiyen olduğunu bize açıkladığında 3 hafta “şaka” yaptığını düşünmüştüm. Düşün ben bile.

Empatiyle uzaktan yakından alakası olmayan bi’ toplum olduğumuz için zor geliyor bana bunun tedavisi ama umarım hepsinin hayatına en az bir gey arkadaş girer.

Türkiye’de Bilmediğim Gey Bar Yoktur

Eşcinsel camiayla ilişkilerin nasıldır? Hiç gey bara gittin mi mesela?

Benim gey radarım çok güçlüdür, onun verdiği bi’ artı olacak ilişkilerimiz de o denli güçlü oluyor geylerle.

Artık gece hayatı meselesini sadece yurtdışında devam ettiriyorum, Türkiye’de 1 senedir evde dizi izleyip g.t göbek büyütüyorum. Türkiye’de bilmediğim gitmediğim gey bar yoktur. Yıllar önce bir lezbiyen klüp açılmıştı Bigudi diye, en yakın arkadaşım o gece DJ’lik yapmıştı ben de onunlaydım. Dünyayı gezerken de, müzelerden çok gey barlara gitmeye özen gösteriyorum. Hepsinin adeti farklı, müziği farklı, içerdeki flörtleşme farklı, heteroseksüellere yaklaşımları da farklı. Geçen hafta Amsterdam’da bir gey bara gittik mesela, çok heteroseksüel yoktu olanları da görmezden geliyorlardı. Chicago’da Berlin adında bi’ gey bar var mesela, bayılıyorum oranın enerjisine. Londra’da Soho’daki gey barlar da çok güzel. Hatta bayılmıştım Soho’daki espri anlayışlarına. Bir gey barın adı sadece GAY’di, işletmeciyle muhabbet etmiştim “İsim bulmak için harcayacağım vakti Grindr’da harcadım tatlım” demişti 🙂 Bir diğerinin kapısında “Award Winning Gay Bar” yazıyordu falan.

2
Bütün dünyada dans ve pop müzik denince akla eşcinseller geliyor, açık bir eşcinsel olan Sam Smith Grammy ödüllerinde yeri yerinden oynattı, bunu neye bağlıyorsun?

Aşırı iyi bi’ ses ve müzisyen en çok patlayan iki şarkısı da slow’du aslında. Stay With Me ve I Know I’m Not The Only One. Yani sadece dans müziğinde değil bu başarı. Bence geylerin DNA kodlarında var bu müzikal yetenek. Ve frekanslarında starlık var. Freddie Mercury, George Michael dünyanın en iyi iki erkek sesi. Raslantı mı? Kesinlikle değil.

Birçok eşcinsel hayranın var, peki eşcinsel hayranlarınla iletişimin nasıl sence?

Yani bu eşcinsel, bu heteroseksüel, bu esmer, bu çocuk vs. gibi bir ayrımım yok. Bütün hayranlarımla aram mükemmel. Onların kendi aralarındaki de iletişimi efsane. Çünkü hayranlık olayından çıkıyor olay tanışınca edince. Arkadaşlığa dönüyor.

Sence Türkiye’deki eşcinsellik algısıyla ilgili neler değişmeli?

Her şey.

Dünyada pek çok ünlü eşcinsellerle ilgili projelerde gönüllü olarak yer alıyor, sen de böyle bir projede yer almak ister misin?

Bir şeyleri değiştirebileceğine inanırsam neden olmasın. Kadına şiddeti engellemek için plastik makyajla kadınları dayak yemiş hale getirip çekmek kafası tırt işlerden gına geldi, gerçekten etkileyici bi’ projede zevkle bulunurum.

Senin gey ikonların kimler peki?

Cher ve Madonna. Cher’e de benzeltiğim çok oldu o yüzden ayrı bir sempatim var ona 🙂 Son dönemlerde de Lady Gaga. Born This Way’i konserlerimde söylerim mesela, şarkının bu kısmını ekstra güçlü, daha dik durarak söylerim:
 

No matter gay, straight, or bi,
Lesbian, transgendered life,
I’m on the right track baby,
I was born to survive.

 

Grindr’da Ekmek Yok Hornet’e Takıl!

Evlilik nasıl gidiyor? Rıza Esendemir radyolardan çok yakınen takip ettiğimiz bir isim ama, senin kendi görüşlerinle Rıza beyinkini de bir tutabilir miyiz?

Evlilik zormuş. Bu işi yaptığım için zormuş. Ben bir uçak koltuğuyla falan evli olsam anca kolay olurdu işler çünkü işim gereği sürekli şehir değiştiriyorum. Uzak kalıyoruz. Bir de ikimiz de aşırı dik kafalı, yüksek iq’lu, dediğim dedik, konuşarak insan öldürebilecek kabileyete sahip insanlar olduğumuz için bize ekstra zor. Ama n’apalım zoru sevmiyoruz zora aşığız.1

Çocuğunuz olduğunda bir gün sana eşcinsel olduğunu açıklasa tepkin ne olurdu?
Grindr’da ekmek yok Hornet’e takıl derim 🙂 Şaka şaka.

Oğlum/kızım seni seviyorum, seni mutlu edecek kişiyi bul, seni üzenin alnını karışlarım derim.

Eşcinsellerin hayatını kolaylaştırmak için birşeyi değiştirecek olsaydın neyi değiştirirdin?

Sihirli değneğimle homofobikleri de eşcinsel yapardım. N’apiyim en kolayı o olurdu.

Seni takip eden ve aranızda özel bir bağ olduğunu düşünen eşcinsel takipçilerine iletmek istediğin bir mesaj var mı?

Şerefinize diyorum, bütün istediğiniz kapılar açılsın diyorum. Güzel sorular almayalı baya olmuştu çok keyif aldım bu arada aşırı teşekkürler 🙂

Röportaj: Fatih Kocatürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.