Eddie Redmayne: J.K. Rowling’in Transfobik Tacizleri İğrenç!

 Eddie Redmayne: J.K. Rowling’in Transfobik Tacizleri İğrenç!
Digiqole ad

The Danish Girl’ün yıldızı Eddie Redmayne, internetteki translara yönelik ‘çirkin saldırılara dikkat çekti.

Redmayne, JK Rowling’le ilişkili olan ve onun trans haklarıyla ilgili düşüncelerine karşı çıkan pek çok oyuncudan biri. Ancak Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint’in aksine yazarla ilişkisi onun Fantastic Beasts filmleriyle ilgili.

Korona virüsünün sebep olduğu belirsizliklere, JK Rowling’in tepki çekmeye devam eden yorumlarına ve Johnny Depp’in aile içi istismarla ilgili davasına rağmen beş filmden oluşması planlanan serinin üçüncü filminin yapımı bu ay devam etti.

Danish Girl filminde trans bir karaktere hayat veren Redmayne, Daily Mail’e verdiği röportajında, Rowling’e, onun ‘kesinlikle iğrenç’ tacizlerini desteklemediğini açıkça belirttiğini söyledi.

Ancak oyuncu, translara yönelik sosyal medyadaki tacizlerin de ‘eşit derecede iğrenç’ olduğunu ifade etti.

Aktör, insan haklarına göz dikilen ve her gün ayrımcılıkla yüzleşen pek çok trans arkadaşı ve iş arkadaşı olduğunu söyledi. Redmayne ‘İnternette ve dünyada translara yönelik tacizler tüm hızıyla sürüp gitmekte’ diye de ekledi.

Geçtiğimiz hafta Rowling Twitter üzerinden, üstünde transfobik ifadeler olan rozetler satan bir mağazayı paylaşmıştı.

Variety’ye daha önce verdiği bir röportajında Redmayne,

‘Transseksüel insanlara saygı kültürel bir zorunluluk olmaya devam ediyor ve yıllardır sürekli kendimi eğitemeye çalışıyorum. Bu hala devam eden bir süreç. Hem JK Rowling’le hem de trans topluluğunun üyeleriyle çalışmış bir insan olarak nerede durduğumun açık olmasını istiyorum. Jo’nun yorumlarına katılmıyorum. Trans kadınlar kadındır, trans erkekler erkektir ve non-binary kimlikler de geçerlidir. Asla topluluk adına konuşmak istemem ama sevgili trans arkadaşlarımın pek çok kez şiddet ve tacizle sonuçlanan, kimliklerine yönelik bu saldırılardan yorulmuş olduklarını biliyorum. Onlar sadece huzurla hayatlarını yaşamak istiyor ve onlara izin vermenin zamanı geldi,” demişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

22 Paylaşımlar
Paylaş22
Tweetle
Paylaş
Pin