Eminem Yeni Şarkısında ‘Ya Eşcinsel Olsaydım?’ Diyerek Tüm LGBT’lerden Özür Diliyor

 Eminem Yeni Şarkısında ‘Ya Eşcinsel Olsaydım?’ Diyerek Tüm LGBT’lerden Özür Diliyor
Digiqole ad

Şarkı, rapçinin oldukça geniş bir ‘homofobik’ geçmişinden sonra geliyor.

Eminem’in kariyeri, LGBT’leri reddeden, yok sayan parça ve müzik videolarıyla dolu.

Fakat şimdi, rapçi Joyner Lucas ile birlikte yaptığı sızdırılmış yeni şarkısında, iki yetişkin erkek arkadaştan birinin heteroseksüel olmadığını söylediğinde arkadaş kalabilirler mi? Konusu işleniyor.

“What If I Was Gay (Ya Eşcinsel Olsaydım?)” videosunda Lucas, görünüşe göre homofobik olan arkadaşına atıfta bulunan eşcinsel erkek rolünde. Çiftin aralarında çocukluk zamanlarından kalan bir arkadaşlık bağı mevcut. Beraber, kadınları ve kendilerini “erkek yapan şeyler”i konuşarak büyümüşler.

Lucas, cinsel yönelimini gizli tutuyor, inancı sebebiyle “ebedi lanet”ten ve sevdiği insanlar tarafından terk edilmekten korkuyor. Bu esnada Eminem, eşcinsel olmanın “hastalık” olduğunu savunarak şarkıya başlıyor. Ona göre diğerleri tarafından anormal olarak görülen ve istenmeyen eşcinsel bir erkek, bir kadınla veya kız arkadaşıyla cinsel ilişkiye girerse heteroseksüel olur.

Sonrasında, şarkı değişiyor. Hayatı boyunca maruz kaldığı homofobi, Lucas’ı intihara sürüklüyor. Eminem, sert sözleri için özür dileyip Tanrı’dan af diliyor, içten içe bastırdığı cinsel yönelimini dışarı vuruyor. Ayrıca şarkı, artık kendisini duymayan arkadaşına şunları söylerken bitiyor: “Sana benim de eşcinsel olduğumu söyleseydim?”

“What If I Was Gay” şarkısı, forumlarda ortaya çıkan snippet’ten birkaç gün sonra cadılar bayramında internete sızdırıldı.

Eminem, ilk çıkışından bu yana, aktivist grupların ateşli protestolarıyla karşı karşıya kaldı ve homofobik sözleri sebebiyle oldukça eleştirildi. Örneğin, “The Real Slim Shady” şarkısında, türler arası üremeyi, evlenen iki erkekle karşılaştırıyor ve tiksindiğini göstermek için klibinde öpüşen iki eşcinsel erkeği birbirinden ayırıyordu. Nicki Minaj’ın “Roman’s Revenge” şarkısı gibi parçalarda, “ibnelerin yalayabileceğini” söylediği kısımlar da yer alıyor.

Ancak Donald Trump göreve geldiğinden beri Eminem, sözlerinin etkisini gittikçe daha iyi anlıyor. Her ne kadar kariyerinde homofobik söylemler ve hakaretler yer alsa da, bunları geride bırakıyormuş gibi görünüyor. Hatta Elton John bir röportajında, Eminem’in homofobik olmadığını, ona ve kocasına düğün hediyesi olarak penis şeklinde elmas kaplamalı yüzük hediye ettiğini söyledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

76 Paylaşımlar
Paylaş76
Tweetle
Paylaş
Pin