fbpx   .  

Endonezya Polisi Saunaya Baskın Yaptı ve 58 Erkeği Tutukladı!

 ‘Endonezya’daki tüm LGBT bireyler her an tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya olabileceklerini biliyor’

Jakarta’da polis bir vatandaştan aldığı fuhuş ihbarının üzerine sauna ve spor salonu olarak kullanılan bir binaya baskın düzenledi.

Jakarta Polisi sözcüsü Argo Yuwono ‘Fuhuş yaptığı öne sürülen 51 kişiyi ve yedi çalışanı kontrolümüz altına aldık,’ dedi.

 

Tutuklananların arasında Çin uyruklu dört kişi, Tayland uyruklu bir kişi ve Hollanda uyruklu bir kişi de vardı.

Tutuklanan 58 kişiden altısı “pornografiyle mücadele yasası” kapsamınca hüküm giyecek ve altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları söz konusu olacak.

 

Polis tarafından yayınlanan bir fotoğrafta birçok eşcinsel erkek karakolda beklerken görülüyor. Yüzlerini gizliyorlar çünkü eğer kimlikleri deşifre olursa toplu saldırı kurbanı olabilirler.

Saunaya daha önce gitmiş ve tutuklananların bir kısmını tanıyan bir adam ise (haberimizde ona Mawar diyeceğiz) şöyle konuştu: ‘Endonezya’da eşcinsel gece kulüpleri ya da barlar yok. Ev partilerinde ya da saunalarda toplanmak zorunda kalıyor ve bunlar hiç güvenli yerler değil.’

  ‘Endonezya’daki tüm LGBT bireyler her an tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya olabileceklerini biliyor, hem de herhangi bir sebeple ve herhangi bir “ahlaki” yasa kapsamında.’

Mawar ayrıca arkadaşlarının serbest bırakılması için insan hakları gruplarıyla iletişime geçtiğini söyledi.

Mayıs ayında benzer bir olay yaşanmıştı ve bir eşcinsel saunasında 141 erkek tutuklanmıştı.

Yine mayıs ayında West Java polisi LGBT topluluğunu kontrol altında tutabilmek için bir özel kuvvet ekibi görevlendirmişti.

Aceh’de ise eşcinsellik ölümle cezalandırılıyor. Teknik olarak ülkenin geri kalanında eşcinsellik yasal olsa bile LGBT bireyler hala birtakım ‘uygunsuzluk’ yasaları kapsamında tutuklanıp hapse atılıyor.

Endonezya, eşcinsel birliktelikleri 15 yıl hapis cezasıyla cezalandırmayı düşünüyor!

Endonezya muhafazakâr dindar grupların talepleri üzerine eşcinsel seksi tamamen yasaklamayı düşünüyor.

Sağ kesim İslam aktivistlerinden oluşan bir grup olan Aile Sevgisi Birliği mahkemelerin eşcinsel seksi yasaklamak için bir yasa oluşturmasını talep etti. 15 yıla kadar hapis cezası istediklerini de belirttiler.

Ülkede eşcinsel buluşma uygulamaları zaten yasaklanmıştı. Bu yılın başlarında ayrıca eşcinsellik ve transseksüellik ‘tedavi edilebilir akıl hastalıkları’ olarak sınıflandırılmıştı.

Endonezya Yayıncılık Komisyonu ise televizyonlarda ‘eşcinsel propagandaların’ ve ‘kadınsı görünümlü erkeklerin’ yer almasını yasaklamıştı. Savunma bakanlığı ise LGBT hareketini ‘nükleer savaştan bile daha tehlikeli’ diye betimlemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.