Eşcinsel Erkekler Korosu Yobazlıkla Mücadele İçin Güneye Uçuyor

 Eşcinsel Erkekler Korosu Yobazlıkla Mücadele İçin Güneye Uçuyor
Digiqole ad

Bu turun anlayış, hoşgörü ve empatiye giden bir yol kurmada atılan doğru bir adım olacağına inanıyoruz.

San Francisco Eşcinsel Erkekler Korosu bu sonbaharda turneye çıkıyor.

Eğer daha önce bu grubu izleme fırsatı bulduysanız en gri günleri bile nasıl aydınlattıklarını, en sıkıcı spor faaliyetlerini bile nasıl canlandırdıklarını bilirsiniz. Koro bu sonbaharda olumlu enerjiye en çok ihtiyaç duyan yerlerden biri olan güneye olumlu enerji saçmaya devam edecek.

Grup ekim ayında Lavender Pen Turnesi’ne çıkacak. Amaçları ise bağış toplamak ve LGBT karşıtı yasalar hazırlayarak yobazlığı, hoşgörüsüzlüğü ve nefreti yasallaştıran beş eyalette farkındalık uyandırmak. Listedeki beş eyaletin isimleri ise şu şekilde: Mississippi, Alabama, Tennessee, South Carolina ve North Carolina.

Bu eyaletler LGBT karşıtı yasalar hazırlamaya devam ediyor, ki bu yasa tekliflerinde şu maddeler de yer alıyor:

  • Transseksüel bireylerin umumi tuvaletlerde kendi cinsel kimlikleriyle uyuşan kısımları kullanmasını yasaklamak
  • Kişilerin ve kurumların dini inançları söz konusu olduğu zaman eşcinsel çiftlere hizmet etmeyi reddetmesini yasal kılmak
  • Sağlık çalışanlarının LGBT bireylerin muayenelerine girmeyi reddetmesini ve doktorların cinsiyet değiştirme ameliyatlarına dahil olmayı reddetmesini yasallaştırmak

40. sezonunu geride bırakacak olan koro 7 Ekim-15 Ekim arasında bu beş eyaleti ziyaret ederek bu bölgelerde sevgi ve hoşgörü mesajları yayacak.

ABD’de bölücü bir politika izlenmekteyken, koro yaptığı müzikle yollara düşecek ve evrensel eşitlik, kucaklayıcılık, tüm bireylere saygı duyma mesajları verecek.

Koro, olumlu mesajlar vermek ve Lavender Pen Turnesi’nin altındaki amacı açıklamak için okulları, kiliseleri ve devlet kurumlarını da ziyaret edecek.

Turnenin amacı her kesimden Amerikan vatandaşlarını bir araya getirerek halka açık bir fikir alışverişi sağlamak ve dışlanma korkusu ile mücadele eden LGBT gençlere güç vermek. Koro güneyde yaşayan vatandaşların hayatlarında şarkılarıyla değişiklikler yaratmak ve onları kendi otantik hayat tarzlarını yaşamak konusunda cesaretlendirmek istiyor.

“Geçtiğimiz haftalarda da gördüğümüz üzere ülke olarak hala aşılacak uzun bir yolumuz var. Geçtiğimiz ay güneyde bir hafta geçirdim ve öğrendim ki hala umut var,” diyor koronun yöneticisi Chris Verdugo. “Bu turun anlayış, hoşgörü ve empatiye giden bir yol kurmada atılan doğru bir adım olacağına inanıyoruz.”

Turnenin isminin Lavender Pen olması ise ölümünden bir yıl önce Harvey Milk’in bir eşcinsel hakları yasa teklifinde bulunması ve Belediye Başkanı George Moscone’un yasa teklifini kabul ettiğini bildiren imzayı Harvey Milk’in kendisine verdiği lavanta rengi bir kalemle atmış olması.

Aşağıdan koronun Pulse Gece Kulübü katliamı anısına seslendirdiği bir şarkının videosunu izleyebilirsiniz:

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin