Erkek Böcekler; Eşcinsel Oldukları İçin Değil, Beceriksiz Oldukları İçin Eşcinsel İlişkiye Giriyor!

 Erkek Böcekler; Eşcinsel Oldukları İçin Değil, Beceriksiz Oldukları İçin Eşcinsel İlişkiye Giriyor!
Digiqole ad

Yeni bir çalışma, erkek böceklerin cinsellikten ziyade kendi “beceriksizlikleri” nedeniyle diğer erkek böceklerle cinsel ilişkiye girdiğini ortaya koydu.

Doğu Anglia Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırma, erkek böceklerinin çoğunlukla kadın nüfuslarında yetiştirildiği zaman, dişi ile erkeği ayırt edemiyor olmaları nedeniyle, diğer erkeklerle cinsel ilişkiye girme ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna varmışlardır.

Araştırmacılar, “erkek böcekler arasındaki eşcinsel çiftleşme davranışının, cinsel tercih, erkek-erkek rekabet veya evrimsel motivasyondan çok, yetersizliğe bağlı olma ihtimalinin yüksek olduğunu” bulmuşlardır.

Araştırmada, ağırlıklı olarak erkek popülasyonlarından gelen erkek böceklerin dişi böceklerle cinsel ilişkiye girme olasılıklarının daha yüksek olduğu keşfedildi.

Ancak araştırmada, çoğu dişi popülasyonundan gelen erkek böceklerin durumu biraz daha karışıklaşıyor;

“Bir erkek partneri dişi bir böcek gibi algılayıp ilişkiye girme durumları muhtemeldir ve eşlerinin cinsiyeti üzerinde rastgele bir seçim sergiledikleri görülmüştür.”

Çalışmayı yürüten üniversite, erkek böceklerin diğer erkek böceklerle cinsel ilişkiye girdiğini çünkü basitçe “beceriksiz” olduklarını ekledi.

Araştırmacılar, araştırmanın “böcek dünyasında ilginç bir paradoks”a ışık tutmasına rağmen, insanlarda ve diğer memelilerde cinsel davranış konusunda “fazla bir şey” ortaya koymadığını vurguladı.

“Bu sonuçlar, daha karmaşık bilişsel işlevlere sahip olan hayvanların davranışlarını ve kuş ve memeliler gibi sosyal canlıların davranışlarını açıklamak için genelleştirilemez.”

Üniversiteye göre, 100’den fazla böcek türü eşcinsel çiftleşme davranışına giriyor ve bu türlerin bazılarında eşcinsel çiftleşme, heteroseksüel çiftleşmeden daha yaygın.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin