Eşcinsel Bir Arkadaşa Sahip Olmak Sizi Daha İyi Biri Yapıyor

 Eşcinsel Bir Arkadaşa Sahip Olmak Sizi Daha İyi Biri Yapıyor
Digiqole ad

Pennsylvania State University’nin ortaya koyduğu istatistiklere göre, bir tane gay veya lezbiyen arkadaşa sahip olmak bile eşcinsel evliliğini destekleme konusunda daha duyarlı ve olunmasını sağlıyor .

Penn State News’un haberine göre, 2006 ve 2010 yılları arasında bir gay veya lezbiyen arkadaşı olan insanlarda eşcinsel evliliği destekleme oranı %45’ten %61’e yükseldi.

Buna karşı olarak, herhangi bir LGBT arkadaşı olmayan insanların aynı 4 yıllık dönemde eşcinsel evliliğini destekleme oranı %22’den %18’e düştü.

General Social Survey verilerini analiz eden sosyoloji alanındaki asistan profesör Daniel DellaPosta, toplumumuzda açık ve özgür bir şekilde hayatlarını yaşayan daha çok LGBT bireyi oldukça toplum tarafından da daha büyük bir oranda kabul edildiklerini ortaya koydu.

DellaPosta, diğer insanların düşünceleri üzerinde daha pozitif bir etkiye sahip olabilecek olan LGBT toplumunun, heteroseksüel biriyle çok da derin bir ilişkiye sahip olmasına gerek olmadığını ekledi. Hatta bu durumun, heteroseksüellerin LGBT bireylerini toplumdan biri olarak görmelerinin yanında, aynı zamanda eşsiz bir birey olarak görmelerini sağladığını da belirtti.

“Kendin gibi olmadığını düşündüğün bir insanla birebir bir etkileşime girdiğinde, kendi önyargılarını tekrar masaya yatırman gerektiğini anlıyorsun.”

DellaPosta, “Eğer ‘kendiniz gibi olmadığını’ düşündüğünüz bir insanla yüzeysel bir ilişkiniz varsa, örneğin bir markette veya toplu taşımada karşılaştığınızda, bu bireyin daha çok sizin önyargılarınızı pekiştiren ve dikkat çeken davranışlarını görürsünüz. Mesela giyim tarzı, konuşma tarzı veya mimikleri… Bu gibi yüzeysel izlenimlerle, negatif ve basmakalıp inanışlarınızı pekiştirmekten başka bir şey yapamazsınız. Fakat ilişkinizin bir sonraki adımda olduğu biriyle sokakta karşılaşırsanız, örneğin adını bildiniz biriyle, en azından birkaç dakika durup sohbet edersiniz. Bu şekilde de pozitif bir etkileşimi başlatırsınız” açıklamasında bulundu.

Sosyolojik dergi Socius’da istatistikleri yayımlanan DellaPosta, bir gay veya lezbiyenle ‘daha derin ve anlamlı bir bağ’ kurmanın, heteroseksüel olan bireyin LGBTleri ‘daha fazla desteklemesini’ sağlamadığını belirtti.

Oylama firması Gallup’un mayıs ayında yaptığı çalışmaya göre, Amerikalıların %67’den fazlası eşcinsel evliliği destekliyor.

Firmanın 20 yıldır yaptığı çalışmalar arasında, bu sonucun Amerikalılar arasında alınan en yüksek oran olduğu belirtildi.

Bu görüş, farklı partiler arasında tabii ki değişiyor. Kendilerini Demokrat olarak tanımlayanların %83’ü eşcinsel evliliği desteklerken, Cumhuriyetçilerde ise oran %44’e düşüyor.

Gallup, ilk araştırmasını yaptığı 1996 yılında, bütün katılımcıların sadece %27’si eşcinsel evliliği desteklediğini söylemişti. Oldukça iyi bir artış!

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

125 Paylaşımlar
Paylaş125
Tweetle
Paylaş
Pin