Haberler Kitap

Eşcinsel Çocuk Kitabı: ‘Vaad Edilen Topraklar’

GMag
Yazar: GMag

Yazar Adam Reynolds ve Chaz Harris yeni çocuk jenerasyonu için örnek bir LGBT çocuk kitabı sunuyor: Vaad edilen topraklar.

Promised Land Kitabı, bir çiftçi çocuk olan Jack’in evine yakın bir ormanı keşfetmesi ve sarayında terk edilmiş prens Leo ile macerasını anlatıyor. Jack’in prensi bulmasının hemen ardından aralarında romantik bir bağ oluşuyor. Daha sonrasında şeytani kraliçe yüzünden Jack’in evi tehlike altında kalınca, savaşa katılıp ona karşı savaşıyorlar.

Kitabın ilk kopyaları bu yılın başında yayınlandı. Ve şimdiden Colton Haynes, George Takei ve Jewel Staite gibi isimlerin beğenisini topladı.

The Spinoff ile yaptığı röportajda, eş yazarlardan biri olan Chaz Harris, kitabın önemi ile ilgili şöyle konuştu:

“Çocukluğumdan beri farklı olduğumu biliyordum, ama herhangi bir referans noktası bulamadığımdan bu farklılığımın ne olduğunu anlayamamıştım. Ben lisedeyken çocuklar beni ‘gay’ diye çağırmaya başladılar. Ve o zaman ‘gay’ kelimesi hakaret olarak kullanılıyorsa bu çok kötü bir şey olmalı diye düşünürdüm.

Biz LGBTler için her şey siyah ve beyaz değil. Daha küçücükken ailelerimizin neyin doğru neyin yanlış demeleri ile büyüyoruz. Bir erkek Barbie bebek ister, ve bu bir ayıp olarak karşılanır. Bir kız futbol oynamak ister ve cevap yine aynıdır; ‘ayıp’.

İşte tam da bu dayatmalar yüzünden hem jenerasyonumuz duvarlarla örüldü hem de bizler fazlasıyla yıpratıldık.

Ben küçükken bir sürü çizgifilm izlerdim. Ariel’dim, ayaklarım olsun ve böylece denize sıkışıp kalmaktan kurtulayım isterdim; Belle’ydim, Futbol yerine film ve kitaplarla uğraşan bir çocuk; Alaaddin’dim, düşündüklerinden daha fazlasını bulabilirlerdi bende daha yakından bakabilirlerse…

Bu karakterlerle bir şekilde bağ kurmaya çalışırdım, kendimden bir şeyler arardım. Ve sonrasında düşündüm. Ben bir eşcinselim ama bu karakterlerden hiçbiri değil…

Eğer ki kuir karakterleri çizgifilmlerde birer kahraman olarak görmeyi başarabilirsek işte o zaman yeni jenerasyonlar için LGBT’lerin çok daha pozitif bir algısı olacak.

LGBT dünyası için bunları duymak çok hoş! Daha geçen günlerde Heartbeat isimli eşcinsel bir animasyon viral olmuştu.

Yazarlarımızın ise daha nice LGBT temalı hikaye fikirleri var, takipte kalın!

Yorum Yaz

45 Paylaşımlar
+1
Paylaş45
Tweetle
Paylaş
Pin