Bu Eşcinsel, İsrailli Hükümetin Gerici Evlat Edinme Yasalarını Protesto Ediyor

 Bu Eşcinsel, İsrailli Hükümetin Gerici Evlat Edinme Yasalarını Protesto Ediyor
Digiqole ad

2008’den beri sadece üç eşcinsel çift evlat edinebildi.

19 yaşındaki Oren Magori, İsrail’in küçük kasabası Ashdod’da yaşayan eşcinsel bir erkek. Tel Aviv ve Jerusalem’deki Pride’lara katılmasına rağmen hala İsrail’in LGBT’ye karşı tutumundan rahatsız.

2017 Temmuz’da, İsrail hükümeti eşcinsel çiftlerin evlat edinmesini engelleyeceğine dair bir açıklamada bulunmuştu.

İsrailli eşcinsel çiftler 2008’den beri evlat edinme hakkına sahip olmasına rağmen, evlat edindirme organları heteroseksüel çiftleri ön sıraya koyuyordu.

Haaretz’in açıklamasına göre 2008’den bu yana sadece 3 eşcinsel çift evlat edinebilme şansı yakaladı.

Şimdi ise bu yapılan açıklama ile evlat edindirme kurumları eşcinsel çiftleri neredeyse hiç tanımayacak gibi duruyor.

Magori bu açıklamaya karşılık olarak konuyu kendi eline alıp posterler yaptı ve Ashdod’da bu posterleri asmaya başladı.

Magori posterleri hakkında;

“Çizimler günlük hayatımızdaki olayları simgeliyor, karakterlerin kıyafetleri ise gökkuşağı renklerinde.” diyor. “Hepsini Ashdod’un en çok gidilen yerlerini temsil edecek şekilde çizdim, böylece mesajı daha rahat verebileceğim. Biz de buradayız ve aynı hakları hak ediyoruz çünkü biz de insanız.”

“Bu korkunç açıklama yapıldıktan sonra Tel Aviv’de çok büyük bir eylem oldu. Eminim ki Ashdod’dan insanlar da temsil edildi fakat organize bir kurumda yer almamamız Ashdod’da yaşayan eşcinsellerin sesi olmadığı anlamına gelmiyor.”

“Şu an Ashdod’da benim yaptığım posterler haricinde başka bir eylem bulamazsınız. Posterler sadece eşcinsellerin evlat edinememesini protesto etmiyor, aynı zamanda “eşcinsel cenneti” Tel Aviv’in dışında yani küçük kasabalarda da var olduğumuzu gösteriyor.”

Magori posterlerinin fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı ve olumlu yorumlar aldı. “Pek çok arkadaşım ve aynı zamanda tanımadığım insanlar böyle bir adım attığım için beni tebrik etti.”

Magori bu konunun İsrail dışında yaşayan insanları da etkilediğini düşünüyor. Uluslararası mecrada İsrail sorgusuz derecede kabullenici olarak gösteriliyor fakat bu doğru değil.

Magori;

“Resmi İsrail sözcüleri İsrail’in LGBT bireyler için bir cennet olduğunu söylüyor. Orta doğudaki LGBT’ye karşı korkunç idam cezaları ve eylemlerden bahsediyorlar fakat İsrail’de sadece yaşamamıza izin verdiklerinden bahsetmiyorlar.” dedi.

“Her sene İsrail TLV onur yürüyüşüne ev sahipliği yapıyor. Binlerce insan partilerde eğleniyor fazlaca turist geliyor fakat gerçek şu ki biz eşit vatandaş olmaktan çok uzağız.

“Eşcinsel evliliği yada eş birliktelik hala yasal değil. Çocuk evlat edinemiyoruz. Taşıyıcı annelik olayında bulunamıyoruz. Homofobi hala yasaklanmadı. “İyileştirme” terapileri hala yasal. Bizim vergilerimizle para kazanan din adamları ve bakanlar hala din adı altında bizim hakkımızda homofobik söylemlerde bulunuyor.”

Magori posterlerinin global çapta insanlara İsrail’de yaşayan LGBT birey olmanın nasıl bir şey olduğunu göstererek eğitebileceğini umuyor.

“İnanıyorum ki LGBT bireyler beraber çalışırsa gücümüze güç katacağız ve ihtiyaç duyduğumuz değişimi elde edeceğiz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin