Eşcinsel Erkeklere İskoçya Hükümeti’nden Resmi Özür!

 Eşcinsel Erkeklere İskoçya Hükümeti’nden Resmi Özür!
Digiqole ad

Nicola Sturgeon yeni özür yasasına denk gelecek şekilde bir resmi özür dileyecek.

İskoçya hükümeti artık lağvedilmiş suçlar yüzünden eskiden cezalandırılan eşcinsel erkeklerden resmi olarak özür dilemeye hazırlanıyor.

Başvekil Nicola Sturgeon, 7 Kasım’da Holyrood’da ülkenin eski anti-eşcinsel yasaları altında cezalandırılan erkekleri bağışlayan yasayla denk gelecek şekilde resmi bir özür dileyecek.

Nicola Sturgeon

SNP lideri tarafından geçen Eylül’de sözü verilen yeni yasa, bu tarz suçları kişilerin sabıkalarından silecek.

İskoç parlementosunun bir sözcüsü, “Başvekil 2001 öncesi cezalandırılan kişilerden resmi olarak özür dileyecek,” diye belirtti.

“Bu özür eski hükümetler altında kötü muamele gören eşcinsel erkeklere resmi olarak bütün hükümet adına yapılacak ve kişileri lağvedilmiş suçlar için otomatik olarak bağışlayacak yasayla denk düşecektir. Bu yasa sevdikleri kişi yüzünden haksız yere cezalandırılan kişilerin uğradığı adaletsizliği düzelecektir.”

Equality Network direktörü Tim Hopkins, “Bu özür önemli çünkü eski yasaların yanlış olduğunu gösteriyor. Yasanın detaylarını görmeyi dört gözle bekliyoruz. Eğer İskoç hükümeti tarafından açıklanan düzenlemeleri yerine koyarsa, bu, İskoçya’nın bütün vatandaşlarına eşit değer verdiğini gösterecektir.”

“Bu yasa ayrıca şu an sabıkalarındaki bu suç kayıtları yüzünden gönüllülük ya da iş başvuruları sırasında sıkıntı çeken kişiler için hayati önem taşıyor.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

37 Paylaşımlar
Paylaş37
Tweetle
Paylaş
Pin