fbpx   .  

Eşcinsel İlişkiyi Anlatan Romanda Oscar Wilde İzleri

Yıllarca Oscar Wilde’ın olduğu varsayılan erotik roman “Teleny”, Kanada Üniversitesi tarafından satın alındı. Araştırma grubu kitap üzerinde inceleme yapacak.

Uzun yıllar Oscar Wilde’ın yazdığına inanılan ve erotik bir eşcinsel ilişkiyi anlatan Teleny adlı roman, Kanada’da düzenlenen açık arttırmada bir araştırma grubu tarafından satın alındı. Kitap, yıllarca Oscar Wilde adıyla basılan ancak aslında yazarı ve yayıncısı belirsiz bir roman olan Teleny ile Des Grieux, 1890’da Wilde’ın Londra’da bir dükkâna paketlenmiş olarak bıraktığı ve saklanmasını tembih ettiği orijinal hali ile karşılaştırılarak, University of British Columbia edebiyat bölümü araştırmacıları tarafından incelenecek.

WILDE KİTABIN SAKLANMASINI İSTEMİŞ

 

1893’de belirsiz/anonim bir yayıncı tarafından basılan Teleny, “Doğasındaki eğilimlerle her zaman mücadele eden” Camille Des Grieux ile Rene Teleny adlı iki erkek arasındaki eşcinsel ilişkiyi anlatıyor. Des Grieux‘nün,, 1899’da basıldığı belirtiliyor. Kitabın Oscar Wilde’a ait olduğu iddiası ise Wilde’ın en sadık müşterilerinden biri olduğu, 1889’da açılmış, Londra’da Fransızca kitaplar satan bir dükkânın sahibi olan Charles Hirsch’e ait. Hirsch, 1934’de, Oscar Wilde’ın 1890’da dükkânına gelerek dikkatlice paketlenmiş bir el yazması metin bıraktığını ve kendisinden bunu iyi saklamasını istediğini anlattı. Hirsch, Wilde’ın el yazmasını kendisine bırakmasının ardından, bir grup genç adamın yazdığı kitap serilerini topladığını belirtti. Hirsch, Wilde’ın bıraktığı paketi açınca, Teleny’nin birkaç değişik yazar tarafından yazılmış el yazmalarıyla karşılaştığını ifade etti.

TAKMA ADLA YAZIYORDU

Teleny‘nin sadece çok sınırlı sayıda yayınlanmış kopyaları ile giriş kısmının elde kalmış olmasına rağmen, kitabın kim tarafından yazıldığı kesin olarak anlaşılamadı. Buna karşılık, Des Grieux, bazen Oscar Wilde adıyla yayınlanmasına rağmen, edebiyat tarihi araştırmacıları tarafından bugüne kadar bilinmiyordu. University of British Columbia Victoria dönemi edebiyatı felsefe doktoru adayı Justin O’Hearn, internet üzerinde bir kampanya başlatıp fon sağlayarak, her iki kitabı da müzayedeye çıktığı Christe’s’den almayı başardı. O’Hearn’ün katıldığı müzayede sonucu, Des Grieux 23 bin dolara, Teleny ise 16 bin dolara O’Hearn’de kaldı. University of British Columbia, her iki kitabı da “Eşcinsel edebiyatın en eski ve en mükemmel örnekleri” olarak tanımlıyor.

Kaynak: Guardian

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.