Eşcinsel İzleyiciler İçin Özel Bir Cazibesi Olan ‘9’ Erkek İkon

 Eşcinsel İzleyiciler İçin Özel Bir Cazibesi Olan ‘9’ Erkek İkon
Digiqole ad

Androjen, somurtkan, huysuz, sinirli, sessiz, asil olsalar da, mazinin bu yıldızlarının, gay izleyiciler için özel bir cazibesi var.

Michael York

4023973995_f633488278

York, Bob Fosse’nin hedonizm, cinsellik, delüzyon, delilik, umut ve çaresizlik ile dolu, baş döndürücü müzikal uyarlaması Cabaret’de olduğu gibi, her zaman ekran maceralarında göründü. York, erkeklerle ve Sally Bowles ile ilişkisi olan bir yazardı.

Oliver Reed, Alan Bates

1969-women-in-love-alan-bates-oliver-reed

1960’lar İngiliz sinemasının bu iki parlak yıldızı, Ken Russell’ın, D.H. Lawrence romanından uyarladığı Women in Love’da güreşirken, kirli bir maçoluğu dışarı vurdular. Bates (The Rose, Broadway) daha çok endişe ile eş anlamlıyken Reed, Oliver gibi filmlerde cılız bir tehlike olarak görülebilir.

David Hemmings

blow-up

Hemmings sanat evi başarısı olan Blow-Up (1966)’da rol aldı, uçarı bir çizgi romanının oyununda (Barbarella) ve gerçekçi bir müzikalde (Camelot) de oynadı.

Malcom McDowell

clockwork

McDowell, şen bir sırıtışla yatılı okul draması if… (1968)’de, serseri olarak ve A Clockwork Orange (1971)’de nihilist bir haşarı olarak karşımıza çıktı. Douglas Fairbanks’ın geçmişinden tipler canlandırması büyük bir fark sağladı. İlk çalışmalarındaki bazılarının tehlikeli oyunları hala içimizi titretiyor.

Dirk Bogarde

victim-1961-1

Ağırbaşlı, katı bir aktör olan Dirk, Victim (1961) ve Death in Venice (1971) gibi filmlerde iz bıraktı. Filmler devam ettikçe, Bogarde öncü olarak bilinmeye başladı.

David Bowie

the_man_who_fell_to_eart_67_3

Göz alıcı rockçı, gerçeküstü varlığını, The Man Who Fell To Earth ve vampir gerilim filmi, The Hunger gibi filmlere ödünç verdi. Onun başına buyruk cazibesi, filmlere uzaydan görülebilecek sanatsal bir iz bıraktı.

Tim Curry

tim-curry-rocky-horror1-165937

The Rocky Horror Picture Show’da paha biçilemez bir şekilde baştan çıkarıcı Frank ‘n Furter rolü dışında, Tim Amadeus’tan Spamalot’a, yaptığı her işle biliniyor. İnce zekası, zaman çarpıklığından çarpıklığı alıyor.

Rupert Crosse

1849-thursday-micky

Cesaret ve espri anlayışından yola çıkarak, Crosse, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülüne aday gösterilen (The Reivers adlı kovboy filmi için) ilk Afro-Amerikan kökenli oyuncuydu.

Tom Courtenay

27633-doctor-zhivago

Courtenay, 1960’lı yılların Doctor Zhivago gibi filmlerinde tanındı, çoğunlukla sağlam bir zekayı canlandırıyordu (ve 80’li yıllarda teatral figürlerin dans ettiği The Dresser ile en çok puanı aldı). Devam ederek, geçtiğimiz sene evli bir çiftin draması olan 45 Years filminde, Charlotte Rampling ile mükemmel bir uyum sağladı.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin