Eşcinsel Karakteri Canlandırmak İstemediği İçin Rolü Kabul Etmeyen Oyuncular

 Eşcinsel Karakteri Canlandırmak İstemediği İçin Rolü Kabul Etmeyen Oyuncular
Digiqole ad

Eskiden tanınmış oyuncular için eşcinsel rolleri oynamak bir tabuyken, şimdi bu durum maziye karıştı.

LGBT karakterler sinema ve televizyonda hiç olmadıkları kadar iyi temsil edildiğinden, sayısız oyuncu eşcinsel karakterleri oynamak için can atıyor.

Ancak hala kişisel inançları ve prensiplerinden ötürü önemli rolleri geri çeviren ya da projeyi bırakıp istifa eden oyuncular da yok değil.

İşte o oyuncular:

Luke Grimes – True Blood (İstifa etti)

Luke, HBO dizisi True Blood’da seksi bir vampiri canlandırıyordu, ancak dizinin final sezonu başlamadan önce istifa ederek hayranlarını şaşırttı. Bu sırada istifanın “zamanlamada yaşanan bir çakışma” sebebiyle olduğu iddia edilmişti. Ancak dizinin yapımcısı daha sonra Grimes’ın eşcinsel bir karakteri canlandırmayı reddettiği yüzünden istifa ettiğini söyledi.

Oyuncu sosyal medyada tepkiye maruz kaldı, oyuncu arkadaşları bile duruma tepki gösterdi.

Mark Wahlberg  -Brokeback Mountain (Rolü geri çevirdi)

Brokeback Mountain tüm zamanların en sevilen filmlerinden biri oldu ve filme ödül mevsiminde övgüler yağdı. Filmin başrollerini Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal paylaştı, ancak sonradan Gyllenhaal’ın yönetmen Ang Lee’nin ilk tercihi olmadığı ortaya çıktı.

Filmin vizyona girmesinden hemen sonra Mark Wahlberg filmde kendisine başrol teklif edildiğini ancak senaryoyu okuduktan sonra “tuhaf” bulduğu için rolü reddettiğini açıkladı.

“Film için Ang Lee ile görüştüm, senaryonun 15 sayfasını okudum ve işten sıvışmak istedim,” diye belirtti Wahlberg basın beyanatında.

Chris Engen – Young and Restless (İstifa etti)

Oyuncu Amerikan melodram dizisi Young and Restless’da Adam Wilson rolünü canlandırıyordu. Ancak bir süre sonra rolünü başka birinin devralacağı açıklandı.

Sonrada ortaya çıktı ki dizinin yapımcısı ondan erkek rol arkadaşını öpmesini istemiş ve Engen bu durumdan hiç memnun olmamış. Kendisi daha sonra karakterindeki bu “karanlık” değişimi beğenmediği için diziden ayrıldığını belirtti.

O zamanlar verdiği bir röportajda şöyle dedi: “Bazı basın mensuplarınca ‘homofobik’ olarak etiketlendiğim için yaptığım bu seçimden ötürü kendini kötü hisseden herkesten özür dilemek istiyorum. 

Kevin Hart – Tropic Thunder (Rolü geri çevirdi)

Kevin Hart, Get Hard ve Ride Along gibi komedi filmlerinde oynadığı rollerle son yılların en meşhur Hollywood yıldızlarından biri halinde geldi.

Ancak ne yazık ki hayranları onu yakın zamanda eşcinsel bir karakteri canlandırırken göremeyecek. Hart, Tropic Thunder’da kendisine sunulan rolü, karakter eşcinsel olduğu için geri çevirdi. Eşcinsel haklarını desteklediğini söylese de Hart eşcinsel bir rolü canlandıramayacağını birçok kez dile getirdi.

Natalie Cassidy  – EastEnders (İstifa etti)

Natalie yıllarca EastEnders adlı pembe dizide Sonia Fowler karakterini canlandırmış ve dizinin en popüler yıldızlarından biri haline gelmişti.

Ancak 2005 yılında oyuncu rolünden istifa etti çünkü yapımcılar Sonia karakterinin Naomi karakteriyle lezbiyen bir ilişki yaşamasını istemişti.

Reveal’a konuşan sanatçı şöyle belirtti: “Diziden ayrılmamın sebeplerinden biri de senaryomdaki lezbiyen ilişki kısmıydı. Bunun Sonia’ya uygun olmadığını düşünüyordum, çünkü pembe dizilerin seyircileri o kadar hassastır ki hikayedeki koca bir değişiklik sayesinde karakter silinir gider.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Paylaş
Pin