Yeni Testere Filmi Gay/Bi Erkeklerin Maruz Kaldığı Kan Bağışı Yasağını Eleştiriyor

 Yeni Testere Filmi Gay/Bi Erkeklerin Maruz Kaldığı Kan Bağışı Yasağını Eleştiriyor
Digiqole ad

Testere serisi Jigsaw adındaki yepyeni bir filmle ekranlara geri dönüyor. Bu kez film yalnızca izleyenleri korkutmakla kalmıyor, FDA’nın gay ve biseksüel erkeklere karşı uyguladığı saçma kısıtlama yasağını da protesto ediyor.


2015 yılında FDA, 1977 yılından beri bir erkekle cinsel ilişkiye girmiş erkeklerin kan bağışı yapmasını yasaklayan ve uzun süredir yürürlükte olan kuralını değiştirmişti. Ancak yeni kural da kan bağışından 12 ay önceye kadar başka bir erkekle cinsel birliktelik yaşamış erkeklerin kan bağışlamasına izin vermiyor.

Bağışlanan tüm kanlar HIV testine sokuluyor. Bazen yalancı negatif sonuçlar çıksa da iki milyon bağıştan biri HIV taşıyabiliyor ve bir hastaya nakledildiğinde hastaya HIV bulaşabiliyor. Kan naklinden HIV kapma ihtimaliniz aslında yıldırım çarpmasından ölme ihtimalinizden daha az.

Bu yüzden yeni kuralların HIV bulaşma riskini azaltmak için konulduğunu söyleyenler yanılıyor. Bu yasaklamalar tamamen homofobiden kaynaklanıyor.

Velhasıl “All Types Welcome” adındaki yeni reklam kampanyasıyla Jigsaw bu kuralların saçmalığına dikkat çekiyor.


Henüz yeni yayınlanmaya başlayan kampanya, farklı cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden 8 çok tanınan ünlüyü de içinde barındırıyor. Eşcinsel model Shaun Ross ve gece hayatının kraliçesi Amanda Lepore gibi isimler hemşire kıyafeti giyerek insanları Jigsaw filmine hazırlık için kan bağışı yapmaya teşvik ediyor.

Kan bağışı 5 Ekim’de New York’ta başlayacak ve sonraki haftalarda 25 şehirde de düzenlenecek. (Detaylı bilgi için JigsawSaves.com. sitesini ziyaret edebilirsiniz.)

New York Times’a röportaj veren Amanda Lepore kan bağışı yasağı hakkında şöyle konuştu: “Bu dışlamadır, rezilliktir ve ayrımcı bir harekettir.”

Saw serisinin gidişatına katkıda bulunan yapımcı Mark Burg ise New York Times’a konuşurken şöyle dedi: “Bu kuralların değişmesini istiyoruz.”

Umarız bu reklam kampanyası FDA’nın ayrımcı kurallarını tümden kaldırmasına yardımcı olur.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin