fbpx   .  

İzleyin: Eşcinsel Sporcunun Kısa Filmi ‘In The Dark’

Ryan Beene’nin “In The Dark” filmi, üniversiteli eşcinsel bir sporcunun ilk defa aşık olmasını anlatıyor.

Ryan Beene, filmi ve film sektörü hakkında açıklamalarda bulundu.

”Televizyon bir filmden daha çok görünürlük yaratıyor, ama şu anki medya hala bunun için yeterli değil. Genellikle birinin açılması hakkında senaryo yazılıyor fakat anlatabildiğimiz hikaye bundan ileri gidemiyor. LGBT hakkında güzel televizyon şovları tabi ki var: How To Get Away With Murder, Empire, Sense8 (Bitti), The Real O’ Neils (Bitti) ve Dear White People.

The Real O’Neals

Fakat henüz medyanın daha önceden göz ardı edilmiş grupları göstermesinin önemi henüz anlaşılmıyor, bu gruplara LGBT, ayrımcılığa uğrayan ırklar, kadınlar ve Müslümanlar da dahil. Bunun yerine insanlar çocuklarının medyada LGBT bireyleri görmemesi gerektiğini söylüyor. Bilmiyorlar ki benim gibi insanların mutlu ve olumlu durumlarını görmek, diğer insanlara açılma ve kabullenme aşamasında çok yardımcı olabilir.

 

“Özgür” Hollywood aksini iddia etse de, film stüdyoları LGBT konulu filmlere pek sıcak bakmıyor gibi. Bağımsız filmler LGBT’yi anlatmakta çok daha başarılı. Bu yüzden eğer LGBT temalı bir film arıyorsanız bağımsız yapımları araştırın.

Diğer bir konu ise hikayelerimiz anlatıldığında bile bu heteroseksüel bireyler tarafından yapılıyor. Bazı filmler için bu tamamen doğal fakat bütün yapım ekibi heteroseksüelse? Heteroseksüel oyuncular, yazarlar ve yönetmenler. İşte “Brokeback Mountain”deki seks sahneleri bu yüzden gerçekçi değil. Ang Lee’yi ve filmi seviyorum ama … gerçekten? O çadır sahnesi kesinlikle olmamıştı. “Moonlight”, “Carol”, “Brokeback Mountain”, “Call Me By Your Name” bu filmlerin oyuncularının hepsi ve neredeyse bütün yönetmenleri heteroseksüel.

Brokeback Mountain

Yakın zamanda yapım aşamasındaki eşcinsel ıslah kampı hakkında bir film olduğunu duydum ve filmin bütün ekibi heteroseksüellerden oluşuyor. Anlıyorum, Hollywood filmleri tamamen gişeye bakıyor. Ama “Brookeback Mountain”, “Moonlight” ve “Carol”a baktığımızda hepsi büyük bir gişe başarısına sahip. Yani eğer Hollywood bize kendi filmlerimizde oynama şansı verirse, tıpkı Wonder Woman’da kadınların sinema salonunu doldurduğu gibi biz de o filmlerin gişesini yükseltebiliriz.

Moonlight

İşte bu yüzden bütün kariyerimi, LGBT’nin film sektöründeki görünürlüğüne adamak istiyorum.

Texas Lutheran Üniversitesi’ndeki son dönemimde, tamamen bana ait bir kısa film çekmeye karar verdim. Daha öncesinde çokça senaryo yazdım, fakat bu hayata geçirdiklerimden ikincisi. İlki ise şu an son derlemelerinden geçiyor.

“Moonlight” ve “Certain Women” filmlerini yeni izledim, iki film de LGBT karakterlere sahip. Bu filmler bana kısa filmimin konusu hakkında ilham verdi. İnsanlara açılma süreci hakkında gerçekleri, spor kariyeri ile ilişkinin beraber ilerlemesi konusuyla işlemek istedim.

Carol

En büyük hedefim iki insan birlikteyken, cinsiyet ve cinsellikten bağımsız olarak ne kadar mutlu olabileceğini göstermekti. Eğer insanlar ekranlarında LGBT bireyleri kendileri gibi davranırlarken görürse, daha kolay kabullenirler. Çocukların LGBT bireylerin mutlu bir ilişki yaşayabileceğini ya da mutlu olabileceklerini görmesi çok önemli. Bu gerçekten hayat kurtarabilir.

Bir çok insan, iki eşcinsel arasındaki fiziksel samimiyeti görmekten hala rahatsız oluyor. Bu yüzden kısa filmimde 13 yaş üstü seviyesine uygun, insanları konunun içine çekebilecek, ne çok fazla ne de çok az fiziksel etkileşim bulundurdum.

In The Dark

Bu filmi insanlara LGBT’nin görünürlüğünün bizim için hatta herkes ne kadar önemli olduğunu göstermek için yaptım. Umarım Hollywood bir gün heteroseksüel beyaz erkekler dışındaki grupları da temsiz edebilecek duruma gelir. Ama umudumu kaybetmiyorum çünkü eşcinsel, fakir ve siyahi bir çocuğu konu alan “Moonlight” oscar ödülü alabiliyor.

Hollywood bizi görmezden gelse bile hala umut var.”

Ryan Beene, Texas Lutheran Üniversitesi’nde tenis sporcusuydu ve şimdi de film kariyerine hazırlanıyor. Kendisi 2014’te medyaya eşcinsel kimliğini açmıştı. Ryan’ı Instagram, Twitter ve Facebook adreslerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.