.  

“Kimse Yalnız Var Olmaz” Serisi Kuir Savunmasızlığını Keşfediyor

“Hepimiz, bu deneyim yolculuğundan beraber geçiyoruz.”

Doğuştan sosyal varlıklar olan insanların hayatları, sayısız bağlantılardan oluşuyor. Bu bağlantılar aile, arkadaşlar, platonikler ya da platonik olmayanlar, sıradan ve diğerlerinden oluşuyor. Brooklyn’de yaşayan Santos Muñoz’un çalışmaları, bu bağlantıları farklı açılardan araştırıyor, samimiyet ve güvenin bu bağlantılardaki rolünü buluyor. “Kimse Yalnız Var Olmaz” (No One Exist Alone) 2013’ten beri yapım aşamasında olan yaşayan bir eser. Muñoz bu eseriyle savunmasızlıkları ortaya çıkarıyor.

 

Muñoz; “Yaptığım son seri olan To Never Let You Go’da güven ve ihanete odaklanmıştım.” dedi.

 

“Birine aşık olup, eski aşkınızla aranızdaki bittikten sonra gelen bunalıma tamamen yenik düşmek. Yeni serimde, savunmasızlık deneyimini göstermek istedim. Serim bunun olumsuz sonuçları üzerine değil, o anı anlatmak üzerine kurulu.”

Santos Muñoz

Siyah beyaz erkek çıplaklığı içeren seri, No one Exists Alone serisi şu an Muñoz’un websitesinde yayında. Çiftlerin model olduğu çalışmanın neredeyse her karesinde tanınabilir değiller. Bu da serinin bireyleri değil bağlantı ve samimiyeti önemsediğini vurguluyor.

Muñoz projenin konusu hakkında; “Biz bağlantıları, ilişkileri ve kimin için duvarlarımızı indirmemiz gerektiğine karar vermeyi deneyimliyoruz.” dedi.

“Bu söz içermeyen iletişim hem çok korkunç hem de çok güzel olabiliyor. İnanıyorum ki herkes birini önemsemeyi ve önemsenmeyi çok istiyor. Desteğe, bize yardım edeceğine inandığımız birine güvenmeye ihtiyacımız var.”

Santos Muñoz

Fakat bunlar Muñoz’un sadece fani hayat konseptleri değildi, aynı zamanda kişisel deneyimlerine de dayanıyordu. Muñoz büyüdüğü İrlanda Katolik topluluğu hakkında “Ben savunmasızlığın bir seçenek olmadığı bir yerde büyüdüm, orada savunmasız olmak bir zayıflıktı.” dedi. “Eğer gardınızı düşürürseniz zarar görürsünüz, ihanete uğrarsınız ya da kalbiniz kırılır. Eğer ailenizden olmayan birine güvenirseniz onlar sizin sözlerinizi ilerde sizi kırmak için kullanır.” düşüncesi, Muñoz’u ilk ayrılığından sonra duygusal ve fiziksel olarak tüketti. Savunmasızlığı bundan sonra arkadaş çevresinde gözlemlemeye başladı.

“Bu savunmasızlık araştırmasını yaparken hayatım değişti ve insan olmanın bağlanmaktan geçtiğini fark ettim. Gardınızı indirmek sizi yaralayabilir, üzebilir. Ama aynı zamanda bu sizin bağ kurmanızı ve kendinizi keşfetmenizi de sağlayabilir. Hatta belki de mükemmel biri ile bir ilişkiniz olmasına bile yol açabilir. Bunu sadece siz hissetmiyorsunuz ve kesinlikle yalnız değilsiniz. Hepimiz bu yoldan geçiyoruz. Hepimiz bir bağ istiyoruz.”

Bütün seriyi buradan görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.