Eşcinsel Oğlu İntihar Eden Anne, Okuldaki LGBT Derslerine Destek Verdi

 Eşcinsel Oğlu İntihar Eden Anne, Okuldaki LGBT Derslerine Destek Verdi
Digiqole ad

Gay olduğunu açıkladıktan sonra maruz kaldığı zorbalık nedeniyle intihar eden gencin annesi, okullardaki LGBT derslerinin önemine dair açıklamalarda bulundu.

Pat Sowa, geçtiğimiz Cumartesi günü bir grup Birminghamlı öğretmene yaptığı konuşmada LGBT’yi kucaklayan derslerin ve cinsellik hakkında eğitimin başka trajedilerin yaşanmaması adına önemli olduğunu dile getirdi.

“Şu an elimden gelen tek şey bu gibi durumların başka ailelerin başına gelmemesi için çalışmak. LGBT konulu derslerin ilkokul çağından itibaren verilmesi gerekiyor.”

“Homofobiyi bitirdiğimizi zannediyoruz fakat bu pekala bir yanılgı olabilir.”

2017’nin Ekim ayına kadar Yorkshire’da ilkokul öğretmenliği yapan Sowa, Parkfield Devlet Okulu’ndaki LGBT derslerinin tepkiler üzerine kaldırılmasına da değindi. Sowa, LGBT hakkında konuşabiliyor olmayı normalleştirmenin, yaşanabilecek tüm problemleri hafifleteceğinin altını çizdi.

Sowa, oğlu Dom’un hikayesini de paylaştı. 14 yaşındayken gay olduğunu Facebook’ta açıklayan Dom, annesinin ifadesine göre başta cesareti ile gurur duyuyordu.

Fakat hem sosyal medya hem de okul hayatı ilerleyen günlerde Dom için kabusa dönüştü.

“Okulda itilip kakıldığını anlatıyordu. Beden eğitimi derslerinde kimsenin kendisiyle eşleşmek istemediğinden bahsediyordu. Arkasından ‘ibne’ diye bağıranların olduğunu söylüyordu. Bir noktadan sonra notları da düşmeye başladı ve derslere gitmeyi bıraktı.”

“Ölümünün ardından odasındaki notlara bakarken başka detaylar da çıkmaya başladı. Partilerde haberi olmadan fotoğraflarının çekilmesi ve internete yüklenmesi gibi.”

“Olaylardan uzaklaşmak için okul bile değiştirdi. Bunun işe yaradığını düşünüyordu. Bir dönem üniversite için planlar yapmaya bile başlamıştı. Fakat asla eskisi gibi olamadı. Okuldaki son senesinde de intihar etti.”

Birmingham’da bulunan Parkfield Devlet Okulu, yakın zamanda hayata geçirmiş olduğu “Dışlamak Yok” adlı programını, velilerden gelen tepki üzerine kaldırdı. 

Yerel kaynaklara göre 500’ün üzerinde veli, çocuğunu okula göndermeyi reddedince okul yönetimi programı askıya aldı. Okul, her bir ailenin onayı alınmadığı sürece programı yeniden başlatmayacağını açıkladı. 

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre okul çağındaki LGBT’lerin neredeyse yarısı homofobi veya transfobi mağduru. Her beş lezbiyen, gay ya da biseksüel çocuktan üçü okulda cinsel yöneliminden ötürü zorbalığa uğruyor. Bu oran, trans çocuklarda beşte dörde yükseliyor. LGBT çocuklardaki intihar oranının ise %20 dolaylarında olduğu belirtiliyor.

Öneriler

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin