Henry Sias, ABD’nin İlk Trans Erkek Yargıcı Olabilir!

 Henry Sias, ABD’nin İlk Trans Erkek Yargıcı Olabilir!
Digiqole ad

Henry Sias, ABD’nin Philadelphia eyaletinin yeni yargıcı olmaya aday. Göreve layık görülmesi halinde, ABD’de yargıçlık pozisyonuna yükselen ilk trans erkek olacak.

Yale Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Sias, insan hakları hukukuyla ilgileniyor ve daha önce Pennsylvania’daki LGBT komisyonunda delege olarak görev yapmış bulunuyor.

42 yaşındaki avukat, hukuk kariyerini Philadelphia’da yargıç olarak sürdürmek istiyor.

“Yargıç olmak için adayım çünkü dışlanmanın ve haklarından mahrum edilmenin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum.”

“Benim gibilerine eşit davranılamayacağı inancıyla büyüdüm. Trans erkeklerin görünmez olması bekleniyor. Federal ofiste yerimiz yok ve bırakın yargıçlığı bir seçim dahi kazanabilmiş değiliz.”

Bugüne dek ABD yargı sisteminde görev yapan sadece iki trans bulunuyor ve ikisi de kadın: Houston’da belediye mahkemesi için çalışan Judge Phyllis Frye ve Alameda County yüksek mahkemesinde çalışan yargıç Victoria Kolakowski.

“35’ime kadar bir kadın olarak yaşadım. Yoksul bir anne tarafından büyütüldüm ve Yale’e girmek için var gücümle çalıştım. Herkesin benden olmamı beklediği şekilde oldum. Fakat içten içe biliyordum ki, esas olan kendi istediğim şekilde olmamdı.”

“Adımı Henry olarak değiştirdim, kendim oldum.”

Eşi Carey ile 2013’ten beri evli olan Sias, kariyerini “herkes için adalet” mottosuyla sürdürdüğünü dile getirdi.

Seçimlerin ilk turu 21 Mayıs’ta, ikinci turu ise 5 Kasım’da yapılacak. Kesin sonuçlar, ikinci turun ardından belli olacak. 

Yaklaşan seçimlerde mevcut sistemin farklı pozisyonları için başvuran başka LGBT isimler de var. Özellikle Philadelphia’da lezbiyen avukat Tiffany Palmer ve gay avukat Wade Albert, rakiplerine kıyasla birer adım öne çıkıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin