Eşcinsel Olduğunu Söyleyen Çocuğunuza Yapmamanız Gereken ’10’ Şey

 Eşcinsel Olduğunu Söyleyen Çocuğunuza Yapmamanız Gereken ’10’ Şey
Digiqole ad

Eşcinsel olduğunu ailesine açıklamayı düşünen gençler için durum bir hayli karmaşık ve zordur, her ne kadar aileler sadece kendileri için bu sürecin zor olduğunu zannetseler de, aslında iki taraf içinde kolay değildir. Sevgili ebeveynler; Oğlunuz veya kızınız size eşcinsel olduğunu açıkladığı zaman yapmamanız gereken bazı şeyler var, işte onlardan birkaçı;

‘Seni psikiyatriste psikoloğa götüreceğim’

Çocuğunuzu atomu parçalamayı başarmış bir bilim insanına bile götürseniz, değişen bir şey olmayacak, bu bir cinsel tercih değil, yönelim. Önce bunu bir kabullenin, sindirin ve ılımlı olun.

Çocuğunuzun taciz veya tecavüz gibi oldukça kötü bir olaydan sonra eşcinsel olduğunu sakın ama sakın düşünmeyin.

Kocanıza/karınıza hemen anlatmayın. Bazı çocuklar babaları ile daha yakın olabilir, hissedebilir, kimisi annesiyle daha yakındır. Sır tutmayı öğrenmek gerek, anlamak, destek olmak ve birazcık zaman dimi?

Oğlunuza veya kızınıza yalvarıyoruz şunu söylemeyin: ‘Geçici bu hislerin, geçer, geçecek!’

Sakın ama sakın şiddet uygulamayın, bunu sadece eşcinsellik için değil, hiç bir durumda çocuğunuza şiddet uygulamayın.

Annelere; ‘baban seninle daha çok ilgilenmeliydi’ gibi bu durumu oldukça ‘sığ’ düşüncelerle düzeltmeye, onarmaya çalışmayın, birinin üzerine suç atmayın, suçlamayın. Çünkü yok öyle bir şey!

Çocuğunuzu dinleyin, sakın kaçmayın, dinlemek istemiyorum demeyin, bahaneler yaratmayın. Düşünsenize çocuğunuz bu anı yakalamak, bu raddeye gelmek için, belkide 2-3 senedir düşünüyor. Haksızlık etmeyin.

Herkesin LGBT hakkında bilgi sahibi olmasını beklemek ne kadar da bencilce olur dimi? Doğal olarak sizden de bunu bekleyemeyiz. LGBT’nin ‘L’sini bile bilmiyor olabilirsiniz, fakat bu, çocuğunuz size açıldıktan hemen sonra Google amca’da gereksiz kasacağınız anlamına gelmemeli. Unutmayın internetin ucu bucağı yok, aslında duygusal olan bir filmi yok yere korku filmine çevirip, dünyayı hem kendinize hem de çocuğunuza zindan etmeyin. Bunun yerine LİSTAG gibi dernekler, oluşumlar, bilir kişilerden destek almalısınız. Sakin olun.

Çocuğunuz size açıldıktan hemen sonra, hatta saniyeler içerisinde kendisine ceza vermek için iletişim araçlarını, teknolojik aletlerini ellerinden almayın. Eşcinselliğin internet, laptop, veya telefon ile alakası yok. Dedektif Mcgaywer gibi peşlerine düşüp, oda kapılarını dinleyip, sinsirella gibi takip etmeyin.

Yapmamanız gereken en önemli şey! Seni babana, annene, ablana, abine söyleyeceğim! Sakın! Bu şikayet etme merasimi de nedir? Niye bu tehdit? Bunun yerine çocuğunuza sahip çıkın, günün sonunda sular durulunca, belki oğlunuzu/kızınızı anlayacak ve yanında olacaksınız, zaten olması gereken bu değil mi?

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin