.  

Eşcinsel Prens Ülkesindeki LGBTİ+ Hakları İçin Mücadele Etmeye Devam Ediyor

Kraliyet prensi Manvendra Singh Gohil, Hindistan’daki LGBTİ+ topluluğu için daha kabul edilebilir bir gelecek için savaşıyor.

Gohil, 2006 yılında 41 yaşında eşcinsel olduğunu açıkladıktan sonra tarih yazdı ve büyük ölçüde ülke çapındaki kültürel değerler ve toplumdaki konumu nedeniyle kararından dolayı tepkilere maruz kaldı.

 

Hindistan’ın Gohil Rajput hanedanının doğrudan 39. soyundan gelen prens, o zamandan beri zamanını LGBTİ+ davalarını ve eğitimini desteklemeye adadı.

 

“Dışarı çıktığım gün heykellerim yanmıştı. Gohil, Insider’a verdiği demeçte, çok sayıda protesto oldu, insanlar sokaklara döküldü ve kraliyet ailesine ve Hindistan kültürüne utanç ve aşağılama getirdiğimi söyleyen sloganlar attı. “Ünvanımın elimden alınması için ölüm tehditleri ve talepler vardı.”

Ancak prens, doğrudan kimseyi suçlamıyor, LGBTİ+ kişilerin ve “öznelerin” anlayışını çevreleyen “cehalet” i suçluyor.

Hindistan’da, 2018 yılına kadar sömürge dönemi yasasının 377. bölümü uyarınca eşcinsellik yasadışı kabul edildi. Tarihli yasa, “doğanın düzenine aykırı” söylemiyle LGBTİ+ bireyleri cinsel eylemleri için ömür boyu hapis cezasına çarptırabilir.

Gohil bir homofobik tutum saldırısıyla karşı karşıya kaldı ve halk ona karşı döndüğü için ailesi, Maharaja ve Rajpipla’dan Maharani tarafından reddedildi.

Buna rağmen, prens Hindistan’daki azınlık kuir topluluğunu destekleme çabalarını ilerletti.

Gohil, yirmi yıl önce topluluk liderliğindeki yardım kuruluşu Lakshya Trust’ı kurdu. Örgüt, Hindistan’ın Gujarat eyaletinde cinsel hoşgörü, cinsiyet eşitliği, HIV/AIDS ve LGBTİ+ topluluğu konularında eğitim vermeyi amaçlıyor.

Prens toplumu desteklemeye devam etti. 2018’de Gohil, Hindistan’ın LGBTİ+ topluluğu için bir merkez olması için 15 dönümlük saray arazisini açtı.

55 yaşındaki prensin LGBTİ+ topluluğuna yönelik tutumlarında reform yapma konusundaki kararlı çabası, kendi zor geçmişinden kaynaklanıyor. Büyürken Gohil, hain bir “dönüşüm terapisi” uygulamasına maruz kaldı.

‘Dönüşüm terapisi’, bir bireyin cinsel yönelimini veya cinsiyet kimliğini değiştirmek için kullanılan çağ dışı bir uygulamadır.

Prensin eşcinsel olduğunu kamuoyuna açıklamadan dört yıl önce Gohil, reddedilen gerçeği ailesiyle paylaştı.

“Kültürel yetiştirilme tarzım çok zengin olduğu için eşcinsel olmamın imkansız olduğunu düşündüler. Gohil, Insider’a verdiği demeçte, “birinin cinselliği ile yetiştirilme tarzı arasında bir bağlantı olmadığını bilmiyorlardı.” Dedi.

Prens, ailesinin kimliğini reddetmesinin ve yetiştirilme tarzıyla çatışmasının, eşcinsel olmanın bir “tedavi” arayışına yol açtığını iddia ediyor: “Doktorlara başvurarak beni heteroseksüel yapmak için beynimi ameliyat ettiler ve beni elektroşok tedavilerine tabi tuttular.”

“Dönüşüm terapisi”nin zararlı uygulamaları başarılı olmayınca, prens Insider’a, “normal davranması” için dini liderlere gönderildiğini söyledi.

O zamandan beri Gohil kendi kimliğini benimsedi, cinselliği ve Hint LGBTİ+ topluluğunu desteklemek için “mücadeleye devam etme” kararı aldı.

“Benim gibi toplumda belli bir itibarı olan insanların savunuculuğu sürdürmesi önemli. Ülke 377. maddeyi yürürlükten kaldırdı diye duramayız.”

“Artık eşcinsel evlilik, miras hakkı, evlat edinme hakkı gibi konular için mücadele etmemiz gerekiyor. Bu hiç bitmeyen bir döngü. Savaşmaya devam etmeliyim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.