fbpx   .  

Eşcinsel Seks Artık Daha Az Ülkede Yasak

Aynı cinsiyete sahip insanların seksüel aktivitede bulunmasının yasak olduğu ülke sayısı 2006 yılından beri 20 azalarak 72 ülkeye geriledi.

 

Eşcinsel ilişkiler artık daha az ülkede yasak, bir çok devlette her geçen gün LGBT’lere karşı şiddeti azaltmak için çeşitli yasalar çıkartılıyor. Ancak bunlara rağmen Dünya çapında LGBT’lere karşı şiddet hala büyük bir sorun ve de oldukça yaygın.

 

Aynı cinsiyete sahip insanların cinsel aktivitelerinin yasak olduğu ülke sayısı 2006’dan beri %20 azaldı. Ve artık sadece 72 ülkede yasak. Eşcinsel evlilikler ise 23 ülkede yasalken, 43 ülkede LGBT bireylerin ayrımcılığa karşı korunabilmesi için yasalar mevcut. Aşağıda ILGA tarafından gerçekleştirilmiş olan araştırmanın sonuçlarını daha ayrıntılı bir şekilde mevcut tabloda inceleyebilirsiniz.

Raporun yazarlarından birisi olan Aengus Carroll, Thomson Reuters Fooundation’a yaptığı açıklamada şöyle söyledi:

”Artık tüm dünya nefret cinayetlerine karşı daha duyarlı, bu yüzden cinsel yönelimleri yüzünden şiddet gören kişilere karşı korumalar ciddi oranda artış gösterdi.”

Rapor bunları gösterse de, dünyada hala açıkça eşcinsel olmanın ifade edilmesinin ölümle sona erebileceği yerler var. Iran, Suudi Arabistan, Yemen ve Sudan’ın da bulunduğu tam 8 ülkede eşcinsellik idam cezası sebebi.

“LGBT’ler tamamiyle rahat hissedebiliyor diyebileceğimiz dünyada hiçbir yer mevcut değil.” diye ekliyor Carroll.

Rapor aynı zamanda şiddetin ve nefret cinayetlerinin artış gösterdiği Çeçenya’da devam eden sürece de dikkat çekiyor. Novaya Gazeta’nın açıkladığı verilere göre geçen birkaç ayda 100’den fazla gay ve biseksüel erkek tutuklanmış.

Renato Sabbadini, ILGA’nın yönetici müdürü şöyle ekledi “Çeçenya örneği bu korkunç şiddetin günümüz dünyasının en feci örneklerinden biri.”

“Henüz tutuklanmamış insanlar sosyal medya hesaplarından eşcinsel damgası yemekten, ya da hacklenip iletişim kurdukları insanların ortaya çıkıp tutuklanma korkusu ile yaşamaya çalışıyorlar. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.