Çığır Açan Araştırma! Trans Çocuklar Diğer Çocuklardan Farklı Değil!

 Çığır Açan Araştırma! Trans Çocuklar Diğer Çocuklardan Farklı Değil!
Digiqole ad

Çığır açan bir çalışma, trans çocukların diğer çocuklara aşırı derecede benzer olduğunu bulmuştur. Washington Üniversitesi araştırmacıları Anne Fast ve Kristina Olson tarafından yayınlanan bulgular, sosyal olarak geçiş yapan 3-5 yaşlarındaki 36 trans çocuk üzerinde yapılan bir dizi testten sağlandı. Trans çocukların, diğer 36 çocukla aynı cinsel kalıpyargılara sahip oldukları sonucuna ulaşıldı.

Genç transseksüel çocukların, ifade ettikleri cinsiyetleri ile kültürel olarak ilişkili olan akranlar, oyuncaklar ve giysiler için tercihlerinin cisgender (na-trans) çocuklarla aynı olduğu bildirdi.

Araştırmacılara göre, trans çocukların kalıtsal olarak cinsiyete bağlı kıyafetler giyip, cinsiyet kalıplarına esneklik getirme olasılıkları daha yüksek.

Trans çocuklar ayrıca; karşıt cinsiyettense, kendi cinsiyetlerindeki çocuklara daha yakın hissetme eğilimindeler.

Araştırmacılara göre bir diğer şey de; trans çocukların diğer insanların cinsiyetlerini zamanla istikrarlı bir şekilde göremediklerini belirtmeleri, cisgender çocuklarla aralarındaki tek önemli farktı ve bu da muhtemelen kendi deneyimlerinden doğan bir sonuç.

Fast ve Olson; birçok açıdan, toplumsal cinsiyet değiştiren çocukların, temel toplumsal cinsiyet gelişiminin diğer çocuklarınkiyle oldukça benzer olduğu sonucuna vardı.

Olson ayrıca şunları ekledi;

”Bu tür çocuklar, toplumsal cinsiyet gelişim deneyimleri hakkındaki bilgimizi genişletmek ve toplumsal cinsiyet gelişimi teorilerini güçlendirmek için temel cinsiyet gelişimi üzerine çalışmaya dahil edilmeli. Ancak Trump yönetimi altındayken bu tarz çalışmalara maddi destek sağlanacağından pek emin değilim. Bilimin finansman durumu göz önüne alındığında, bu çalışmanın yüksek bir mali önceliğe sahip olacağı konusunda iyimser değilim, ancak hayali bile güzel.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin