fbpx   .  

Eşcinsel Seyahat Endeksi, LGBTİ+ Bireyler İçin En Güvenilir Yerleri Sıraladı

Spartacus Eşcinsel Seyahat Endeksi, LGBTİ+ gezginler için 203 ülke ve bölgeyi sıraladı.

Eğer belli bir yaşa geldiyseniz, Spartacus Uluslararası Eşcinsel Rehberlerini hatırlayacaksınız. İlk olarak 1970 yılında yayınlanan Spartacus daha sonra 2011 yılında rehberleri modernize ederek bir uygulama haline getirmişti.

Bu eşcinsel seyahat otoritesi, toplam 203 ülke ve bölgede hem yerel halk hem de ziyaretçiler için LGBTİ+ durumunu değerlendiren yıllık Spartacus Eşcinsel Seyahat Endeksi’ni yayınladı.

 

Endekste şu anda cinsiyet ve evlilik haklarından, LGBTİ+ karşıtı yasalara ve dini etkiye kadar 17 kategori bulunmaktadır.

2023 yılında Malta’nın ilk kez açık ara birinci olması, Eylül ayında yapılacak bu yılki EuroPride için doğru seçim olduğunu kanıtlıyor.

Kanada ve İsviçre ikinci sırayı paylaşırken, İsviçre eşit evlilik ve 16 yaş üstü bireyler için ilerici bir cinsiyet belirleme yasası getirmesi nedeniyle en büyük sıçramayı yaparak yedi puandan on iki puana yükseldi.

İsrail ve Vietnam da ‘dönüşüm terapisini’ yasakladıkları için ilgi görmeye başladılar. Şu anda sadece 23 ülke bu modası geçmiş ve çürütülmüş uygulamayı yasaklamış durumda. Birleşik Krallık’ın Muhafazakâr hükümeti bu uygulamayı tüm Britanya’da yasaklama vaadini yerine getirmekte ayak sürüyor.

Birleşik Krallık bu yıl ne puan kaybetti ne de kazandı ve Almanya, İzlanda ve İspanya ile birlikte dokuzuncu sırada yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.