Eşcinsel Tanışma Uygulaması Grindr, Aldığı Eleştiriler Nedeniyle ‘Etnik Köken’ Kısmını Kaldırıyor

 Eşcinsel Tanışma Uygulaması Grindr, Aldığı Eleştiriler Nedeniyle ‘Etnik Köken’ Kısmını Kaldırıyor
Digiqole ad

Grindr, yıllar boyunca kullanıcıları tarafından eleştirilen ‘etnik köken’ kısmının kaldırılacağını geçtiğimiz günlerde duyurdu.

Eşcinsel tanışma uygulaması, geçtiğimiz pazartesi günü Black Lives Matter hareketi için yaptığı bir açıklamada ‘ırkçılığa ve nefret söylemlerine hiçbir şekilde yer verilmeyeceğini’ belirtti. Sıradaki güncellemeyle kullanıcıların ‘etnik kökenini’ gösteren kısmın da uygulamadan kaldırılacağını duyurdu.

Karar, ABD’de George Floyd’un ırkçı polisler tarafından öldürülmesi ve bu yüzden ülkenin sokaklara dökülerek protestolar yapması sebebiyle alındı.

Grindr, yaptığı sonraki açıklamada,

“Uygulamamızı çeşitli ten rengine sahip kullanan yüz binlerce kuiri göz önünde bulundurarak #BlackLivesMatter hareketinde yer aldığımızı belirtmek istiyoruz,” dedi.

“Sessiz ve hareketsiz kalmayacağız. Bugün Marsha P. Johnson Institute ve Black Lives Matter’a bağışlar yapacağız. Sizleri de bağış yapmaya çağırıyoruz.”

“Grindr’da ırkçılıkla ve nefret söylemleriyle savaşmaya devam edeceğiz. Platformumuzda ırkçılığa ve nefret söylemlerine hiçbir şekilde tolere edilmeyecektir.”

“Bu hareketimize bağlı kalarak ve sizden aldığımız geri bildirimleri göz önünde bulundurarak uygulamamızda yer alan, kullanıcıların etnik kökenini gösteren kısmı gelecek güncellememizde kaldıracağız.”

Grindr, kullanıcıların etnik kökenini gösteren tek eşcinsel tanışma uygulaması değil. Yine de bu hareketin diğer uygulamalar için çığır açıcı olacağını, diğer uygulamaların da benzer adımlar atacağını umut ediyoruz.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

29 Paylaşımlar
Paylaş29
Tweetle
Paylaş
Pin